Gündem

Almanya’da Zorunlu Askerlik Geri mi Gelecek?

Almanya'da zorunlu askerliğin geri gelmesi tartışmaya açıldı. Tartışma Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması üzerine başladı. 
01 Mart 2022
Almanya'da geçen yıl 1996 kişi reşit olmadan askere alındığı bildirildi. @shutterstock

Rusya’nın Ukrayna’ya askeri saldırısı sonrasında Almanya’da çeşitli siyasetçiler, zorunlu askerliğin yeniden başlaması tartışmasını başlattı. Welt am Sonntag gazetesinin haberine göre, Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) partisi Almanya’nın caydırıcı gücünü gösterebilmesi için zorunlu askerlik uygulamasına dönülmesini istiyor.

İktidarın büyük ortağı sosyal demokratlar (SPD) ise zorunlu askerlik uygulamasına karşı çıkıyorlar.

Aşağı Saksonya CDU eyalet teşkilatı tarafından hazırlanan bir değerlendirme raporunda zorunlu askerliğin yeniden uygulanmasının Almanya’nın etkili askeri caydırıcılık ve ittifak kabiliyetini temin etmek için belirleyici bir işaret olduğuna dikkat çekildi. CDU Aşağı Saksonya lideri ve eyalet Ekonomi Bakanı Bernd Althusmann, Alman ordusunun gelecekte etkin olabilmesi için özellikle zırhlı birliklerinin güçlendirilmesi ve askerliğin zorunlu hâle getirilmesini önerdi.

Bu arada, Hristiyan demokratların kardeş partisi Hristiyan Sosyal Birliği Başkanı ve Bavyera Başbakanı Markus Söder de zorunluğu askerliğin gereksiz olduğunu açıkladı.

Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht de, Ukrayna’daki savaş ve çatışma durumunun zorunlu askerlik için bir gerekçe olarak gösterilemeyeceğini söyledi.

Almanya’da zorunlu askerlik 2011 yılından itibaren kaldırılmıştı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş