Toplum

Almanya’da Gıda Fiyatları Giderek Artıyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan gıda fiyatlarındaki artış Almanya’da da derinden hissediliyor. İspanya’nın Mallorca adasında yağ satışlarına kısıtlama getirildi.
08 Mart 2022
@shutterstock

Almanya’da gıda maddelerinin fiyatları sürekli artış gösteriyor. Federal İstatistik Dairesinin tespitlerine göre Şubat ayında Almanya’daki gıda maddeleri geçen yılın Şubat ayına göre yüzde 5,3 oranında arttı. Genel tüketici enflasyonu ise yüzde 5.5 oldu. Bazı ürünlerdeki zam oranı yaklaşık yüzde 50’yi buldu.

Almanya’daki gıda artışları, 2021 yılı aralık ayında yüzde 6,0, 2022 yılı Ocak ayında da yüzde 5,0 olmuştu.

Federal İstatistik Enstitüsü Almanya’daki Şubat ayı enflasyon oranını yüzde +5.1 olarak verdi. İstatistik Dairesinin enflasyon oranını + olarak vermesi, yeni yapılacak olan olan tespitlere göre bu oranın daha da artacağını gösteriyor.

Gıda maddelerindeki en çok artış sıvı yağ ile tereyağı, süt, et ve tahıl ürünlerinde meydana geldi.

Piyasa araştırmalarına göre Almanya’da ayçiçek yağı market ve üretici markalarına göre 1.29 Euro’dan 2.49 Euro’ya değişiklik arzediyor. Aynı fiyatların geçen sene 0.89 Euro ile 1.79 Euro arasında olduğu bildirildi.

Uluslararası istatistiklerde ise bitkisel yağlarda geçen yıla göre Şubat ayında yüzde 36.78 oranında arttı. Ancak Şubat ayı sonunda Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması ile tahıl ve sıvı yağ fiyatları yarı yarıya artış gösterdi. Ukrayna ile Rusya dünya ayçicek yağı ve tahıl üretiminin merkezi konumunda bulunuyor.

Bu arada, İspanya’nın Malloca adasındaki süpermarketler ayçiçek yağı satışlarına kısıtlama getirdi. Müşteriler en fazla 5 litre ayçiçek yağı alabiliyor.

Dünya genelinde süt, et, ve tahıl ürünleri ile yağlarda ortalama olarak en az yüzde 20.7 oranında artış oldu. Bu artışlar pek çok ülkede daha yüksek seyrediyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş