Toplum

Almanya’da Bremen Kuba Camisi’nin Temeli Törenle Atıldı

Almanya'nın Bremen kentinde İslam Toplumu Milli Görüş'e (IGMG) bağlı Kuba Camisi'nin temeli törenle atıldı.
09 Mart 2022
Bremen Eyalet Başbakanı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Andreas Bovenschulte ile IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün çift minareli ve 7 kubbeli inşa edilecek caminin temeline birlikte harç attılar. @aa

Almanya’nın Bremen kentinde İslam Toplumu Milli Görüş’e (IGMG) bağlı Kuba Camisi’nin temeli törenle atıldı. Çift minareli ve 7 kubbeli inşa edilecek caminin temel atma törenine IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün, Bremen Eyalet Başbakanı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Andreas Bovenschulte, Türkiye’nin Hannover Başkonsolosu Gül Özge Kaya, IGMG Bremen Bölge idarecileri ile Yahudi ve Hristiyan cemaatlerinden temsilciler katıldı.

“En önemlisi bu caminin huzura, barışa katkı sağlamasıdır”

IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün, “Camide bizim için kubbe, minare ne kadar önemli olsa bile bizim için en önemlisi bu caminin fonksiyondur. Yani huzura, barışa katkı sağlamasıdır. Bu topraklarda ve bu toplumda, vatan edindiğimiz şehirde bu toplumun sorularına, meselelerine çözüm üretecek vasıflı insanlar yetiştiriyorsa cami fonksiyonunu yerine getiriyor demektir.” şeklinde konuştu.

“Kente değer katacak”

Andreas Bovenschulte ise caminin kente değer katacağını belirterek, “Hemelingen merkezinde yapılacak yeni Kuba Camisi, görkemli mimarisiyle şehrimize zenginlik katacağı gibi Müslümanların katettiği aşama ve onlara verdiğimiz değerin de bir göstergesi olacak.” dedi. Camilerin bir araya gelme mekanları olduğunu belirten Bovenschulte, “Camilere sadece açık kapı gününde değil, daha sık gelinmeli.” diye konuştu.

“Her camimimizi bir okul olarak değerlendirmeliyiz”

IGMG Bremen Bölge Başkanı Ekrem Kömürcü, Kuba Camisinin, Bremen ve tüm İslam âlemine hayırlı olmasını diledi.  Caminin şehre kazandırılmasında katkısı bulunan herkese, özellikle Şube Başkanım Oktay Eryılmaz ve şube yönetimine  gayretleri için teşekkür etti.  “İnsan için geride bıraktığı her eser elbette önemlidir. Ama Allah için yapılan eserlerin yeri ayrıdır. Camiler hiçbir çıkar, kazanç, şöhret beklentisi olmaksızın sadece ve sadece Allah’a ibadet için, Allah rızası için inşa edilen eserlerdir. Burada yapılan cami nice iyi insanların yetişmesine vesile olacaktır.” dedi. Ekrem Kömürcü, “Camiler sadece namaz kılmak ve ibadet etmek için yapılmaz bizim medeniyette. Tarih boyunca nasıl ki her cami bir okul olduysa bugün de her camimizi bir okul olarak değerlendirmeliyiz.” diye konuştu.

“Bremen’deki birlikte yaşama katkı sağlayacak”

Hannover Başkonsolosu KayaBaşkonsolos Gül Özge Kaya da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde cami temel atma töreninde olmaktan mutluluk ve onur duyduğunu söyledi. Bremen’i farklı din ve kültürlerin bir arada barış içinde yaşadığı bir eyalet olarak bildiğini dile getiren Kaya, “Camiler kültürler arasında bir köprü vazifesi görüyor. Cami Bremen’deki birlikte yaşama katkı sağlayacak.” diye konuştu. Almanya’da artan yabancı düşmanlığı ve İslamofobi’ye de değinen Kaya, “Barışçıl yaşam karşıtlarına fırsat vermeyelim.” ifadesini kullandı.

2025’te tamamlanması planlanan caminin maliyetinin yaklaşık 2 milyon avroyu bulacağı kaydediliyor.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş