Dünya

Güney Sudan’da 8 Milyondan Fazla Kişi Aşırı Açlıkla Karşı Karşıya

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP), Güney Sudan'da 8.3 milyon insanın bu yıl aşırı açlıkla karşı karşıya kalacağını, ülkedeki iç savaş ve iklim değişikliklerinin gıda kıtlığını artıracağını bildirdi.
12 Mart 2022
BM, Sudan'da 25 milyon kişinin insani yardıma ihtiyaç duyduğunu açıkladı @wfp.org

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP), acil gıda yardımı çağrısında bulunduğu Güney Sudan’da milyonlarca kişinin yağan yağmurlar sonucu meydana gelen sel felaketinin mağduru olduğunu, ancak tüm ülkede 8 milyondan faza kişinin aşırı açlıkla karşı karşıya bulunduğunu açıkladı. Bu oran ülke nüfusunun yüzde 70’ine tekabül ediyor.

Dünya Gıda Programı tarafından yapılan açıklamada “Dünya Ukrayna’daki krize sabitlenmiş haldeyken, Güney Sudan’da mülteciler dahil yaklaşık 8.3 milyon insan önümüzdeki aylarda aşırı açlıkla karşı karşıya kalacak. Güney Sudan’da acil bir açlık krizi var.” denildi.

Dünya Gıda Programının hazırladığı rapora göre, Güney Sudan’da 2 milyondan fazla kadın ve çocuk sürekli açlık çekiyor. 2 milyon kişi de yaşadığı yerleri terketmek zorunda kalarak başka bölgelere sığınmış durumda.

2011 yılında bağımsız olan Güney Sudan’ın 12 milyon nüfusu bulunuyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş