Gündem

Rus Ordusu Sivil Tahliye Trenine Saldırdı

Ukrayna, Rus ordusunun tahliye operasyonunda kullanılan yolcu trenine saldırdığını açıkladı
13 Mart 2022
Rusyan'nın Ukrayna saldırısının en büyük mağdurları siviller. Şimdiye kadar 3 milyona yakın Ukraynalının ülkelerini terkettiği açıklandı. @aa

Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde şiddetli çatışmaların ortasında kalanların tahliye operasyonunda kullanılan yolcu trenine Rus ordusu tarafından ateş açıldığı bildirildi.

Ukrayna Demir Yolları Ukrzaliznytsia’dan yapılan açıklamada, Donetsk bölgesindeki Brusyn istasyonunun yakınında yolcu trenine Rus askerlerinin ateş açtığı belirtildi.

Açıklamada, “Tren, şiddetli çatışma bölgesinde bulunan Donetsk ve Luhansk bölge sakinlerini almak için Lyman şehrine tahliye seferini yapıyordu.” ifadesi kullanıldı.

Saldırı sonucu trenin kondüktörlerinden birinin öldüğü, bir kişinin de yaralandığı bilgisi verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Ukrzaliznytsia bu dakikalarda hasar gören trenin mürettebatını ve Lyman tren istasyonunda kurtarılmayı bekleyen yaklaşık 100 çocuk da dahil tüm yolcuları tahliye etmek için her türlü çabayı sarf ediyor.”

Rus ordusunun çeşitli yerleşim bölgelerinden sivillerin tahliyelerini engellediği açıklandı. @aa

Rus Ordusu Tahliyeleri engelliyor

Öte yandan saldırı alanlarından sivillerin tahliyesi devam ederken, Rus ordusunun bazı tahliyeleri engellediği de açıklandı. Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşuk, Energodar, İrpen, Vorzel, Kozaroviç ve Borodyanka gibi yerleşim yerlerinden yapılan tahliyelerin Rus ordusu tarafından engellendiğini kaydetti.

İvano-Frankivsk’taki havalimanı bombalandı

Öte yandan, Ukrayna’nın İvano-Frankivsk şehri Belediye Başkanı Ruslan Martsinkov sosyal medyadan yaptığı açıklamada, şehrin uluslararası havalimanının, Rus ordusu tarafından havadan bombalandığını belirterek, “Düşmanın amacı panik ve korku ekmek.” ifadesini kullandı. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş