İsveç

Çocuklu Ukraynalı Mülteciler İsveç’e Gitmek İstemiyor

Ukraynalı mülteciler, mülteci çocuklarına el koyma politikası yürüten İsveç’e gitmek istemiyor.
28 Mart 2022
Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarının ardından ülkeden ayrılan Ukraynalı çocuklu aileler, İsveç'in çocukları ellerinden alma korkusu sebebiyle bu ülkeye gitmiyor. @aa

Rusya’nın saldırıları sonrasında ülkelerini terketmek zorunda kalan Ukraynalı mülteciler İsveç’e gitmeyi tercih etmiyor. İsveç’in, Ukraynalı mültecileri istisnai olarak kabul etmesine rağmen özellikle çocuklu Ukraynalı aileler, çocuklarının ellerinden alınma korkusuyla bu ülkeye gitmek istemiyor.

Nyheter Idag gzetesinde yer alan bir habere göre, Ukraynalı aileler, İsveç’in Müslüman mültecilerin çocuklarına el koyması politikasından dolayı çocukları için endişe duyuyorlar. Bu arada, Ukraynalıların bulundukları evlere saldırı yapılmış olması da Ukraynalı mültecilerin İsveç’e gitmemeyi tercih etmesinde etkili oldu.

Haber de ayrıca, Polonya’daki bir kısım Ukraynalı mültecinin, İsveç’in batısındaki Stenungsund Belediyesi için Polonya’da görev yapan insani yardım görevlisi Jimmy Hemmingsson’un mültecileri İsveç’e götürme teklifinin reddedildiği bilgisine de yer verildi.

Ukraynalı mülteciler, İsveç yerine diğer Avrupa ülkelerini tercih ediyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş