Toplum

Bu Yaz Seyahat Cep Yakacak: 4 Kişilik Ailenin Uçuş Masrafı 3 Bin 308 Euro!

Avrupa genelinde artan yakıt fiyatları, havalimanlarındaki personel eksikliği ve daha bir çok nedenden dolayı yaz aylarında uçak biletleri zamlanacak. Türkiye’ye seyahat etmek de ateş pahası olacak.
20 Nisan 2022
@Shutterstock

Avrupa genelinde pandemi sonrası vatandaşlardaki seyahat isteği tavan yaparken, artan yakıt fiyatları uçak biletlerine yansıyor. Avrupa dışındaki ülkelere yönelik uçuşlar da 30 ila 200 Euro’ya kadar pahalaştı.

4 kişi: 3 bin 308 Euro

Mevcut durumda örnek olarak yaz tatilinde Türk Hava Yollarıyla Almanya’nın Köln kentinden İstanbul’a seyahat etmek isteyen 4 kişilik bir aile, 3 bin 269 Euro’yu gözden çıkarması gerekecek.

Yine yaz tatilinde aynı tarihlerde Pegasus Hava Yolları ile seyahat etmek isteyen 4 kişilik bir aile ise 3 bin 308 Euro masraf ile karşılaşacak. Geçtiğimiz yıl bu fiyat yaklaşık bin 500 Euro olarak kaydedilmişti.

Hotel ve kiralık araçlara da zam

Öte yandan hotel ve kiralık araçlar da mevcut krizden nasibini alıyor. Rusya-Ukryana savaşı nedeniyle araba üretimi tıkanmış durumda. Uzmanlar, yazın seyahat planı olan kişilerin, kiralık araçlar için şimdiden rezervasyon yapmasını tavsiye ediyor.

Türkiye ve Mısır tavsiye ediliyor

Hotellerde fiyatlar elektrik, enerji ve personel giderlerinin tavan yapması nedeniyle zamlanacak. Korona krizi nedeniyle cirolar henüz istenilen seviyeye ulaşmadı. Buna göre uzmanlar uygun seyahat için diğer ülkelere kıyasla Mısır ve Türkiye’yi tavsiye ediyor.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş