Gündem

Hollanda’da Üniversiteli Gençlerden Şehir Merkezinde Sokak İftarı

Hollanda'da, İslam Toplumu Milli Görüş Güney Hollanda Üniversiteliler Birliğince (IGMG Studenten) organize edilen sokak iftarında ülkenin çeşitli bölgelerinden gelen üniversiteli gençler birlikte oruç açtı.
22 Nisan 2022
Hollanda'nın Rotterdam kentinde, İslam Toplumu Milli Görüş Güney Hollanda Üniversiteliler Birliği (IGMG Studenten) tarafından organize edilen "streetiftar" adı verilen "sokak iftarında" ülkenin çeşitli bölgelerinden gelen üniversiteli gençler birlikte oruç açtı. @aa

İslam Toplumu Milli Görüş Güney Hollanda Üniversiteliler Birliği (IGMG Studenten) Rotterdam kentinde sokak iftarı verdi. İftara, ülkenin çeşitli bölgelerinden gelen 450 üniversiteli genç katıldı.

Şehrin en işlek merkezinde bulunan Blaak Meydanı’nda ikinci kez düzenlenen iftar programının açılışında Avrupa Kur’an-ı Kerim okuma yarışması birincisi Furkan Vural tarafından Kur’an okundu. Etkinliğe misafir olarak katılan Dr. Zekeriya Budak ramazanla ilgili sohbet etti.

IGMG Studenten Başkanı Şevket Kılıç, sokak iftarı programının ilkini 2019’da gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

Kılıç, Kovid-19 salgını nedeniyle 2 yıl yapamadıkları için üzüntü duydukları sokak iftarı programını bu yıl gerçekleştirdikleri için mutlu olduklarını söyledi.

Farklı kentlerden gelen üniversiteli öğrencileri iftarda buluşturduklarını belirten Kılıç, “Meydanda bulunan Müslüman veya gayrimüslim olsun herkesi iftarımıza davet ediyoruz. Sol tarafımızda kütüphane ve sağ tarafımızda farklı kültürel yemeklerin sunulduğu Markthal var. Biz de tam bu ikisinin ortasına iftarı soframızı kurduk. Kütüphane okumayı çağrıştırdığı için Markthal’da farklı kültürlerin yemeğini buluşturduğu için bu meydanı seçtik.” dedi.

Üniversiteliler ve katılımcılar, iftar sonrası meydanda sokağa serdikleri halı üzerinde akşam namazı kıldı. (c/aa)

Gençler iftar sonrasında cemaatle akşam namazı kıldı @aa

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş