Gündem

Fransız Medyası: “Yağları Müslümanlar Kullandı”

Fransız medyası ülkedeki sıvı yağ sıkıntısının sorumluluğunu Müslümanlara yükledi. Ülkede sıvı yağ ve un bulmak neredeyse imkansız.
25 Nisan 2022
Fransa'daki medya, ülkedeki yağ krizinin sorumluluğunu Müslümanlara yükledi. @shutterstock

Avrupa ülkeleri, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana, ayçiçeği yağı ve un başta olmak üzere bazı temel gıda maddelerinde ciddi krize tanık olurken, Fransız medyası ülkedeki yağ sıkıntısından Müslümanları sorumlu tuttu.

Fransa’daki marketlerde şu günlerde  sıvı yağın yan  sıra un  başta olmak üzere birçok ürünü bulmak neredeyse imkansız. Ürün azlığı nedeniyle de kısıtlı satış uygulamasına geçildi. Un ve yağ kısıtlamalı ürünlerin başında geliyor.

Medya: Yağı Müslümanlar Ramazan’da Kullandı

Fransız medyası ise yaşanan kıtlık nedeniyle Müslümanları suçladı.

Ünlü Fransız haber kanalı BFM, ülkede yaşanan ayçiçeği yağı sıkıntısının tek sebebinin Ramazan ayı olduğunu öne süren bir haber yayınladı. Skandal haberde “Analistler, Müslümanların Ramazan ayında sahur ve iftar hazırlarken büyük oranda ayçiçeği yağı kullandığını ve bunun da yağ sıkıntısına neden olduğunu belirtiyor” ifadelerine yer verildi.

Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Le Perisian de “Müslümanların Ramazan sebebiyle ayçiçeği yağı stokladığını ve marketlerin raflarını boşalttığını” iddia etti.

Fransa’da yaşayan Müslümanlar bu haberlere tepki gösterdi. Sosyal medyada skandal iddialara çok sayıda eleştiri geldi. Yapılan yorumlarda, “Tüm Avrupa’da Ukrayna’daki savaştan kaynaklı gıda krizi yaşanırken yine Müslümanları hedefe koydular” şeklinde ifadeler kullanıldı.

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş