Gündem

Ukrayna’dan Tahliye Edilen Ahıska Türkleri Elazığ’a Geldi

Rusya'nın savaş açtığı Ukrayna'dan tahliye edilen 180 Ahıska Türkü Ahıska Türkü Elazığ'a geldi.
11 Mayıs 2022

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması üzerine ülkeden tahliye edilen 180 Ahıska Türkleri Elazığ’a geldi. Ahıska Türkleri, T. C. Dışişleri Bakanlığının organizasyonuyla ülkeden tahliye edildi.

Ahıska Türklerini, Elazığ Havalimanı’nda Vali Ömer Toraman, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, İl Jandarma Komutanı Albay Ali Yıldız’ın da bulunduğu karşılama komitesi çiçekler ve bayraklarla karşıladı.

Bekleme salonuna alınan Ahıska Türkleri ile bir süre sohbet eden Vali Toraman, tarih boyunca çeşitli nedenlerle zorluklar çekmiş Ahıska Türklerinin karşısında duygulu anlar yaşadı.

Havalimanında ihtiyaçları giderilen gruptakiler daha sonra yerleştirilecekleri Aşağıdemirtaş Geçici Konaklama Merkezi’ne otobüsle götürüldü.

“Türkiye’de kendimizi çok güvende hissediyoruz”

Ahıska Türkü Sara Esker, savaş bölgesinde çok büyük sıkıntılar yaşadıklarını ve can güvenliklerinin olmadığını belirtti.

Böyle bir durumdayken Türkiye’nin kendilerine sahip çıktığını aktaran Esker, “Allah herkesten razı olsun, gerçekten çok sevinçliyiz, Erdoğan abimizden, herkesten de Allah razı olsun. Türkiye’de kendimizi çok güvende hissediyoruz, hissedeceğiz de vatan sağ olsun.” dedi.

67 yaşındaki Gül Batum ise 30 yıldır Ukrayna’da yaşadıklarını, savaştan dolayı yaşadıkları köyü terk etmek zorunda kaldıklarını dile getirdi.

Yaşadıkları köyde can güvenliklerinin olmadığını hep korkuyla yaşadıklarını anlatan Batum, “Allah razı olsun, Allah sizlerin eksikliğini vermesin, devletimizin eksikliğini vermesini. Allah her daim devletimizi yaşatsın, böyle bayrağımızı öpe öpe yaşayalım. Yaşlıyım eğilebilsem Türkiye’nin toprağını öpecektim. Allah razı olsun hepinizden.” diye konuştu.(aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş