Toplum

Almanya’da 1 Haziran’dan İtibaren Neler Değişecek?

Almanya’da 1 Haziran 2022'den itibaren tüketiciler için çok şey değişecek. Aylık 9 Euro’luk ulaşım biletinin yanı sıra benzin fiyatları ucuzlayacak, bazı ülkelerden alınan yabancı ehliyetler kolayca değiştirilebilecek. 3. aşı yaptırmayanların aşı sertifikaları geçersiz sayılacak.
25 Mayıs 2022
ALmanya'da 1 Haziran'dan itibaren benzin en az 30 cent ucuzlayacak. @shutterstock

Almanya’da 1 Haziran 2022 tarihinden itibaren çeşitli alanlarda değişiklikler başlıyor.

Aylık 9 Euro’luk Ulaşım Bileti

Değişikliklerin ilki üç ay boyunca devam edecek olan aylık 9 Euro’luk biletlerle başlayacak.

9 Euro’luk biletler, yerel ve bölgesel ulaşım sağlayan tüm toplu ulaşım araçlarında geçerli olacak. Başta Alman Demiryolları DB olmak üzere yerel ve bölgesel toplu ulaşım araçları için bir yerden alınan biletler, tüm Almanya’da geçerli olacak.

Sadece, IC, EC ve ICE gibi uzun mesafeli trenlerde geçmeyecek olan biletler, Alman Demiryolları ile ilgili yerel toplu ulaşım işletmelerinin internet sitesi, telefon uygulamaları ya da duraklarla istasyonlardaki bilet otomatlarından alınabilecek.

Daha önce aylık abonman bileti sahip olanların abonmanlıkları otomatik olarak aylık 9 Euro’ya dönüştürülecek.

Benzin Fiyatları 30 Cent Ucuzlayacak

Aylık 9 Euroluk toplu ulaşım biletleri ile birlikte benzin fiyatlarında da 30 Centlik indirim yapılacak. 30 centlik benzin indirimleri de üç ay sürecek ve 31 Ağustos’ta sona erecek.

Bu düşüş dizellerde daha az olacak. Dizel fiyatlarında sadece 14 centlik indirim uygulanacak.

Hem benzine hem de dizele uygulanan enerji vergisi de kaldırılacak. Böylece benzinde 35,2 Cent, dizelde de 16,7 cent indirim gerçekleşecek.

Bu arada, vergi ve ekonomi uzmanları, petrol şirketlerinin hükümetin vergi indirimini tüketiciye yansıtmamasından endişe ediyor. Uzmanlar, 3 ay boyunca benzin fiyatlarının indirime rağmen yine de yüksek seyredebileceği, böylece indirimin sadece büyük şirketlere yarayacağı uyarısında bulunuyorlar.

Korona Aşı Sertifikası Geçersiz Sayılacak

Haziran ayında karşılaşılacak olan değişikliklerden birisi de korona aşı sertifikalarının geçerliliği ile ilgili.

14 Haziran 2022 tarihinden itibaren 3. korona aşısı yaptırmayanların aşı sertifikaları kısa süreli olacak. Bu tarihten itibaren eczanelerde düzenlenecek olan sertifikalar sadece 1 yıl geçerli olacak. Bu da Almanya dışına çıkmak isteyenler için problem oluşturabilecek. 3. korona aşı yaptırmayanlar için sertifikalar toplam 270 gün geçerli olacak. 3. korona aşısı olanlar ya da hastalık geçirerek 3. aşı olmuş kabul edilenlerin aşı sertifikalarının süresi ise sınırlanmayacak.

Corona-Warn-App veya CoV-Pass-App kullananlara sertifika bitişinden 28 gün önce uyarı mesajları gelerek sertifikaların yenilenmesi istenecek. Yenilemeyenlerin sertifikaları geçersiz sayılacak.

İlaçlardaki Etanol Açıkça Yazılacak

Avrupa Birliği genelgeleri uyarınca Almanya’da ilaç uyarı genelgesi de değişecek. Buna göre, etanol (alkol) içeren ilaçlarda alkol olduğu ve alkol miktarının ne kadar olduğu açıkça yazılacak. Daha önce üretilmiş ve alkol ihtiva eden ilaçların satışı ise herhangi bir uyarı şartı olmadan 30 Haziran 2023 yılına kadar devam edecek.

Yabancı Ehliyetlerin Değişimi Daha Kolay

Avrupa Birliği dışından alınan ehliyetlerin Alman ehliyetine değiştirilmesi de 1 Haziran 2022 tarihinden itibaren kolaylaştırılacak. Ehliyetler eğer İngilizceleri yoksa Almancaya tercüme edilecek ve böylece Alman ehliyetine dönüştürülecek. Ancak bu uygulama belirli ülkelerden alınan ehliyetler ile sınırlı kalacak.

Yeni uygulamaya göre, Arnavutluk, Kosova, Moldavya ve Cebelitarık ile İngiltere’den alınan ehliyetler, ilgili daireye müracaat edilerek kolayca Almanya ehliyetine çevrilecek. Arnavutluk ve Kosova ehliyetlerinin 2017 ve 2018 yılından sonra alınmış olması gerekiyor. Daha önce alınan ehliyetler için ayrıca sınav yapılacak.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş