Gündem

Dünya’nın Savaş Harcaması Her Yıl Artıyor

Dünyada savaşlar he yıl yüz inlerce can alırken, silahlanmaya da trilyonlarda dolar aktırılıyor. En fazla silahlanan ülke ise ABD.
13 Haziran 2022
Dünyada geçen yıl savaş ve çatışmalarda 150 binden fazla insan öldü. Ancak silahlanma yarışı hâlâ sürüyor. @shutterstock

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması ile yeniden gündeme gelen silahlanma yarışında Amerika Birleşik Devletleri ile Çin başı çekiyor. Daha sonra ise Rusya ile Almanya olmak üzere diğer Avrupa ülkeleri hem silah üretiminde hem de silahlanmada önde gidiyor. Geçen yıl silahlı çatışmalar sebebiyle 150 binden fazla insan hayatını kaybetmiş, 20 milyona yakın insan da evlerini ve yurtlarını terketmişti.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü SIPRI’nin araştırmasına göre, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Çin’in yanı sıra, Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri ile İsrail ve Mısır da silahlanma yarışında önde giden ülkeler arasında yer alıyor. İsrail hariç diğer ülkeler silahlarının çok büyük bir bölümünü ithal ediyor.

5 Ülke Silah Ticaretinin 77’sini Elinde Tutuyor

Dünya silah ihracatının yüzde 99’unu 25 ülke elinde tutuyor. Bunlar arasında Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Fransa Çin ve Almanya’nın da aralarında bulunduğu 5 ülke de dünya silah satışlarının yüzde 77’ini yapıyor.

Dünyada en çok silah alımı yapan ülke ise Hindistan ile Suudi Arabistan. Suudi Arabistan’ı Mısır takip ediyor.

2021 dünya silah satışının miktarı 112 milyar Doları buluyor. Ancak tüm dünyada silahlanmanın fiyatı ise trilyon doları aşıyor. Silahlanmaya örneğin sadece ABD 738 milyar Dolar harcarken, Çin 193, Rusya ise 60 milyar Dolar harcadı. Tüm danyada silahlanmaya 2 trilyon 113 milyar dolar harcama yapıldı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş