Gündem

İsviçre’de Enerji Tasarrufu Yapmayanlara Hapis Cezası

İsviçre, ülkede artan enerji ihtiyacı karşısında sert tedbirilere başvurdu. Enerji tasarrufu yapmayanlara 3 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.
06 Eylül 2022
@shutterstock

Enerji krizi için önlemler açıklayan İsviçre, önlemlere uymayanlara veya ihlal edenlere hapis cezası da verilmesini de planlıyor. Hazırlanan bir kanun tasarısına göre, enerji tasarrufu tedbirilerini ihlal edenlere 3 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

Enerji tedbirlerinin ihlâli durumunda hapis cezası veya hapis cezası ile birlikte ağır para cezaları da ön görülüyor.

Öngörülen para cezası, tasarruf tedbirlerinin ihlal derecesine göre 180 iş gününde kazanılabilecek miktara kadar çıkarılabilecek. İsviçre’de cezanın durumuna göre bir günde kazanılabilecek para miktarı 30 İsviçre Frangından 3000 İsviçre Frangı’da değişiklik arzediyor.

Kaloriferler 19 Derece Isıtılacak

Enerji tasarrufunu ihtiva eden İsviçre Ulusal Ekonomi Genelgesi Kanunu ile ilgili tasarıya göre, İsviçre’de gerekirse, kaloriferler sadece 19 dereceye kadar ısıtacak, sıcak sular da en fazla 60 derece olacak. Ülkede sauna ve ısıtılan yüzme havuzları kapatılacak.

Bu tedbirlere uymayanlara hapis cezası dahil, yüksek oranda para cezası verilecek.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Mevlid Kandili: Alemlere Rahmet Efendimizin Doğum Günü

Bugün Müslümanlar için en önemli gün ve gecelerinden biri. Zira bugün, alemlere rahmet, iki cihan güneşimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in doğum günü. Yüce Rabbimizin affına mazhar olmak isteyen Müslümanlar, gecelerini camilerde veya evlerinde ibadet ederek ihya edecekler.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş