İsveç

İsveç Seçimlerinde Sosyal Demokratlar Birinci Olsa da Kazanan Aşırı Sağ!

İsveç'te yapılan parlamento seçimlerinde iktidardaki Sosyal Demokrat Parti birinci olurken, aşırı sağcı İsveç Demokratlar Partisi de muhafazakar Ilımlılar'ın önüne geçerek ikinci parti oldu. Milletvekili olarak sağ ittifak öne geçmiş bulunuyor.
12 Eylül 2022
İsveç'te halk, genel ve yerel seçimler için sandık başına gitti. Aşırı sağ ikinci parti oldu. @aa

İsveç parlamento seçimlerini Başbakan Mangdalena Andersson liderliğindeki Sosyal Demokrat Parti birinci parti olarak tamamladı. İkinci olması beklenen muhafazakar Ilımlılar ise üçüncülüğe düştü. İkinciliği ise aşırı sağcı İsveç Demokratları kazandı.

Milletvekili dağılımına göre aşırı sağcıların yer aldığı sağ ittifak, sosyal demokratların öncülüğünü yaptığı sol ittifaktan daha fazla sandalye kazandı. 349 sandalyelik mecliste ilk sonuçlara göre sağ ittifak 176 milletvekili alırken, sol ittifak ancak 173 milletvekili çıkarabildi. Seçim sonuçları en erken Çarşamba günü kesinleşeceği için, her iki ittifakın da milletvekili sayısında değişim olması ihtimali yüksek bulunuyor.

Seçimlere Göçmen, İslam ve Türkiye Düşmanlığı Damga Vurdu.

Avrupa seçimlerinin artık ana konuları olan göçmen, İslam ve Türkiye düşmanlığı propagandası İsveç parlamento seçimlerinin ana tartışma konularını oluşturdu. Böylece Sosyal Demokrat iktidarın politikalarıyla desteklediği aşırı sağ parlamentoda ikinci parti durumuna geldi.

Aşırı Sağ İkinci Oldu

İkinci sırayı alan aşırı sağcı İsveç Demokratları lideri Jimmie Åkesson „Daha 10 sene önce herkesin güldüğü küçük bir parti idik. Ama şimdi ikinci olduk“ diyerek aşırı. Sağın geldiği durumu açıklarken, seçim öncesinin ana muhalefeti olan muhafazakar Ilımlılar üçüncü parti oldu.

Sol Blok Daha Az Milletvekili Çıkardı

Bloktaki diğer partiler Yeşiller ve Çevre Partisi yüzde 5.2, Sol Parti ise yüzde 7.3 oy elde etti. Seçim öncesi sağ blokta yer almayacağını ve sol blokla hareket edeceğini ifade eden Merkez Partisi de yüzde 6,7 oy aldı.

Sağ blokta ise liderliği aşırı sağcı İsveç demokratları kaptı. İkinci olan İsveç Demokratları yüzde 20.6 oranında oy aldı. Seçim öncesi ana muhalefetin lideri olan muhafazakar Ilımlılar 19.1 oy aldı. Liberal Parti yüzde 4.5, Hristiyan Demokrat Partisi ise yüzde 5.3 oy topladı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş