Gündem

“Yunanistan, Müslümanların Din Özgürlüğünü Ciddi Şekilde İhlal Ediyor”

Yunanistan hükümetinin atadığı resmi müftülere karşı Müslüman halkın seçtiği İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa, hükümetin Müslüman vakıflarının idaresine Hristiyanları atadığını, namaz kılma özgürlüğü olsa da, ülkede dini özgürlüklerin ciddi şekilde ihlal edildiğini açıkıladı.
13 Eylül 2022
Mustafa Trampa, Batı Trakyalı Müslüman Türk Azınlığın ileri gelenlerinden İskeçe seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete'nin temmuz ayında hayatını kaybetmesinin ardından 9 Eylül Cuma günü yapılan seçimlerde halkın desteğinin büyük çoğunluğunu alarak İskeçe Müftülüğüne seçildi. @aa
İskeçe Seçilmiş Müftüsü Mustafa Trampa, Yunanistan’ın Batı Trakya’da Müslüman Türklerin dini özgürlüklerini kısıtlamaya çalıştığını söyledi.
Müslümanların Yunanistan’da özgürce namaz kılabiliyor olsalar bile din özgürlüklerinin ciddi biçimde ihlal edildiğini kaydeden İskeçe seçilmiş Müftüsü Mustafa Trampa, “Namaz kılabiliyorsanız o zaman özgürlüğünüz var şeklindeki yaklaşım yanlış. Çünkü Yunan hükümeti sizin kurumunuzu en alt dereceye çekmek, bir devlet dairesine çevirmek için kanun hükmünde kararnameler çıkardı. Yunanistan’ın azınlıkların dinine yönelik politikaları çok büyük bir hukuksuzluk örneği. Bunun ötesi yok zaten.” dedi.
Camilerin 2-3 ayda tamamlanabilecek onarımlarının iznini almanın çok zor olduğunu ifade eden İskeçe seçilmiş Müftüsü Trampa, camilerin bakım ve onarımı için gerekli izinleri almanın çok zor olduğunu, yeni bir köy camisinin yapımı için 2-3 ayda tamamlanabilecek bürokratik prosedürlerin 20 yıla kadar uzatıldığını aktararak, “Sizi bu işlerden soğutmak için ellerinden geleni yapıyorlar.” diye konuştu.

Hristiyanların azınlık vakıflarına ve dini kurumlara yerleştirilmesi hedefleniyor

Yunan makamlarının hedefinin, Hristiyanları, Müslüman azınlık vakıfları ve dini kurumlara yerleştirmek olduğunu ifade eden Trampa “Örneğin Rodos’ta vakıf heyetini Hristiyanlar yönetiyor. Buradaki heyetlerin içerisinde sekreterlik veya farklı pozisyonlarda Hristiyanlar yer alıyor. Son çıkan yasa müftülüklerde Hristiyan veya farklı dinlere mensup insanların da çalıştırılabileceği söylüyor. Böyle bir şey mümkün mü?” şeklinde konuştu. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş