Gündem

Almanya, Rusya Gazından Kurtulmak İstiyor

Doğalgaz alımlarında büyük ölçüde Rusya’ya bağlı olan Almanya sert bir kışa hazırlanırken bir taraftan da gaz sorununa, LNG terminalleri kurarak yeni çözümler üretmeye çalışıyor.
Emine Güler
16 Eylül 2022
@shutterstock

Almanya federal hükümeti sert bir kışa hazırlanırken, Rusya doğal gazına bağımlılıktan kurtulmak istiyor. Bu amaçla çeşitli LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) terminalleri kuran Almanya, Brunsbüttel ve Wilhelmshaven’daki yüzer LNG terminallerinin yanı sıra Stade kasabasında da Elbe nehri üzerinde bir terminal daha kuracak.

Aşağı Saksonya Çevre ve Enerji Bakanı Olaf Lies, Stade’de kurulacak olan sıvılaştırılmış doğal gaz terminali projesinin federal hükümet tarafından 100 milyon Euro ile desteklendiğini, eyalet hükümetinin de proje için gerekli parayı kullanıma hazır ettiğini bildirdi.

Gaz ihtiyacının giderilmesi amacıyla Almanya, beşinci sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) terminalini de Mecklenburg-Vorpommern eyaletinin Lubmin kasabası açıklarında kuracak.

Stade ve Lubmin doğal gaz terminallerinin gerçekleştirilmesi sonrasında, Almanya’nın Rusya doğal gazından bağımsız hâle gelmesinin yolu da açılmış olacak.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş