Gündem

Almanya’da İlaç Sıkıntısı: Paracatemol ve Ibuprofen’de Tedarik Sıkıntısı Büyüyor!

Almanya’da özellikle çocuklar için ağrı kesici ve ateş düşürücü paracetamol ve ibuprofen etken maddeli ilaçlarlarla kanser ilaçlarını bulmak sıkıntılı olmaya başladı.
20 Eylül 2022
@shutterstock

Almanya’da enerji sorunu ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat artışlarına şimdi de ilaç sıkıntısı eklendi. Eczaneler ilaç tedarik etmekte zorlanıyor. Tedarik zorluğu çekilen ilaçlar arasında aynı zamanda kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar da yer alıyor.

Almanya Eczacılar Birliği, ülkede bulunmayan ilaç sayısı giderek arttığını bildirdi. Eczacılar Birliği Başkan Yardımcısı Hans-Peter Hubmann yaptığı açıklamada, hâlihazırda 250’den fazla ilacın teslim edilemediğini açıkladı.

İlaç piyasasında sadece piyasada fazla bulunmayan özel ürünlerde değil, yüksek tansiyon ve diyabet için kullanılan yaygın ilaçların tedarikinde de sorunlar olduğu belirtildi. Ayrıca ibuprofen ve paracetamol gibi Almanya’da yaygın olarak kullanılan ağrı kesicilerde de tedarik sıkıntısı yaşandığı kaydedildi.

Özellikle paracetamol ve ibuprofen etken maddeli ateş düşürücü çocuk şurubunun sınırlı bulunabildiği belirtiliyor.

Öte yandan, söz konusu ilaçlara olan talebin de bu yıl orantısız bir şekilde arttığı kaydedilirken, birçok durumda aynı veya benzer etken maddeye sahip alternatif ilaçlar olmasına rağmen, bazen hastalara sunulabilecek alternatif ilaçlar olmadığı kaydediliyor.

Federal İlaç ve Tıbbi Cihaz Enstitüsü’nün tedarik sıkıntısı listesinde şu anda 303 tıbbi ürün yer alıyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş