Gündem

Danimarka İslam Okullarını Kapatmak İstiyor

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, ülkenin başarılı okullarının başında gelse de İslam okullarını kapatmak istiyor.
Şevki Şahin
20 Eylül 2022
Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen "Danimarkada çocuklar Danimarka kültürü ile yetişmeli" gerekçesi ile ülkenin en başarılı okulları arasında yer alan İslam okullarını kapatmak istiyor. @shutterstock

Danimarka Başbakanı ve Sosyal Demokrat Parti Başkanı Mette Frederiksen, ülkedeki İslam okullarını kapatmak istiyor. Konuyu uzun süre gündemde tutan Başbakan Mette Frederiksen, İslam okullarının kapatılması durumunda öğrencilerin kamu okullarını yerleştirilmesi için belediyelerin hazırlıklı olmasını istedi.

İslam Okulları Ülkenin En Başarılı Okulları

Danimarka Başbakanı Frederiksen’in kapatmak istediği İslam okulları ülkenin en başarılı okulları arsında yer alıyor. İslam okullarının ne zaman ve nasıl kapatılacağı konusunda şu anda kesin bir karar bulunmamasına rağmen bu okulların kapatılması niyeti ülkede şaşkınlık meydana getirdi.

Sosyal Demokrat Başakan Frederiksen’in bu konudaki gerekçesi ise çok ilginç. “Danimarka’da çocuklar Danimarka kültürü ile yetişmeli” sloganına sığınan hükümet, bu okullar hakkında yanlı ve doğru olmayan bilgi yayıyor.

Danimarka’da özel İslam okullarında Danimarka eğitim programı uygulanıyor. Ek olarak İslam din ve ahlak dersleri veriliyor ve öğrencilerin ana dili de öğretiliyor.

Üstelik, Kraka düşünce kuruluşunun yaptığı kapsamlı bir araştırmaya göre Danimarka İslam okullarında okuyan öğrencilerin dereceleri, Danimarka kamu okullarında okuyan öğrencilerden daha yüksek. Kraka düşünce kuruluşu, bu okullardaki eğitim kalitesinin öğrencinin ilerideki eğitimlerini de etkilediğini, bu yüzden de Danimarka eğitim sisteminin bu okulları örnek alması gerektiğini ifade edilmişti.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş