Toplum

Almanya’da Emlak Balonu Patlıyor!

Almanya’da faizlerin artması ve yüksek enflasyon oranı, emlak sektörünü de vurdu. Uzmanlar, emlak balonunun patladığı görüşünde.
22 Eylül 2022
@Shutterstock

Almanya’da emlak sektöründe uzun bir aradan sonra ilk kez ciro kaybı yaşanması bekleniyor. 2009 yılından bu yana her yıl daha fazla yükselen sektör bu yıl düşüşe geçti. Buna göre uzmanlar, bu yılın ilk yarıyılında cironun 313,5 milyar Euro, satın alınan konut sayısının ise 900 bine gerilediğini belirtti.

13 senenin ardından ilk düşüş

Emlak sektöründe ilk yarıyıl göz önünde bulundurulduğunda, yıl sonu 13 senenin ardından ilk kez düşüş yaşanacağının tahmin edildiği belirtildi. Emlak Uzmanı Sebastian Wunsch, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, mayıs ayından bu yana konut satışları ve cirosunda geçen yıla kıyasla düşüş yaşandığını söyledi.

“gün geçtikçe daha da zor hâle geliyor”

Wunsch, “Konut alımı, özellikle şahsi kullanım noktasında, yüksek enflasyon ve kredi ödemeleri nedeniyle gün geçtikçe daha da zor hâle geliyor.” diye kaydetti. Yatırımcıların ise güvensizlik ortamı nedeniyle bekleme hâlinde olduklarını sözlerine ekledi.

“emlak fiyatlarında düşüş olmayacak”

Öte yandan emlak fiyatlarında herhangi bir düşüş olmayacağı tahmin ediliyor. Buna neden olarak ise ülkeye göçün büyük ölçüde devam etmesi, ayrıca inşaat ve kredi fiyatlarının artması gösteriliyor. Diğer yandan konut fiyatlarının daha fazla yükselmeyeceği, yükselişin en fazla yüzde 3 oranında olacağı ifade ediliyor.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş