Toplum

Fransa’da Camiler Kapılarını Gayrimüslimlere Açtı

Fransa’da CIMG Alpes ve Lyon bölgesinde Avrupa Kültür Günü etkinliği kapsamında gayrimüslimlere yönelik gerçekleştirilen Açık Cami Günü etkinliği yoğun ilgi gördü.  
MUSTAFA PALA
22 Eylül 2022
@Camiahaber

Fransa’nın Alpes ve Lyon bölgesinde Avrupa Kültür Günü etkinliği kapsamında CIMG camilerinden dokuzu kapılarını gayrimüslim ziyaretçilere açtı. Etkinlik kapsamında gerçekleştirilen Açık Cami Günü etkinliğine yoğun bir ilgi vardı. CIMG Camiler tarafından düzenlenen Açık Cami Günü’ne çevre komşular tarafından camiler ziyaret edildi. Gayrimüslim ziyaretçiler, cami, İslam ve Müslümanlarla ilgili merak ettikleri sorulara cevap buldu.

“Camilerin, bu şehirlerin değişmez bir parçası”

CIMG Alpes Bölgesi Kurumsal İletişim Başkanı Mustafa Yaylagül yaptığı açıklamada, “Burada amaç Fransa’daki Müslümanların da bu ülkenin bir parçası olduğu mesajını vermek. Camilerin, bu toplumun, bu şehirlerin ve bu mimari çevrenin artık değişmez bir parçası olduğu mesajını vermek için bu gün düzenliyor. Bu vesile ile farklı dinlerden kişileri, cami ve İslam dini hakkında doğru bilgi edinmelerini sağlamak amacıyla davet ettiklerini söyledi. Lyon Bölgesi Kurumsal Iletişim Başkanı Adem Ertürk ise, “Açık Cami Günü’nde İslam’ın insanlığa kattığı ahlaki değerler ve toplumda birlikte yaşama kültürüne etkilerini anlatma fırsatı bulduk.” dedi.

Ziyaretçiler memnuniyetlerini ifade etti

Camilerin bu denli sıcak bir ortamda olduğunu bilmediklerini ifade eden katılımcılar, kendilerini  ağırlayan görevlilere memnuniyetlerini ifade ettiler. Fransa’da Eylül ayının üçüncü hafta sonu gerçekleştirilen Avrupa Kültür Günü etkinlikleri kapsamında da 9 cami kapılarını gayrimüslim ziyaretçilere açtı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş