Gündem

Yine Bir Caminin Duvarına Gamalı Haç Çizildi

Almanya’nın Göttingen kentinde bir caminin duvarına kimliği belirsiz kişilerce gamalı haç çizildi.
26 Eylül 2022
Göttingen kentindeki DİTİB cami duvarı @Facebook

Almanya’nın Göttingen kentinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı bir cami 22 Eylül’de kimliği henüz belirlenemeyen kişiler tarafından saldırıya uğradı. Perşembe günü öğleden sonra gerçekleşen saldırıda cami duvarına hakaret içerikli işaretler ve gamalı haç çizildi.

Saldırı sonrası caminin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada “Cemaatimizi sağduyulu olmaya davet ediyoruz. Dikkatli olmalıyız fakat korku içinde yaşamamalıyız. Cemaatimizin güvenliği için tedbirimizi alacağız.” ifadelerine yer verildi.

Gündem | 16 Ağustos 2022 Almanya’da Ayrımcılık, Yüksek Seviyede Seyretmeye Devam Ediyor 16 Ağustos 2022

Almanya’da 2021 Yılında 662 Cami Saldırısı

Almanya’da 2021 yılında Müslümanları ve camileri hedef alan 662 saldırı gerçekleşti. Bu saldırılarının çoğu ırkçılık motivasyonuyla yapılırken, kaydedilen suçlar arasında; internette yer alan nefret söylemleri, tehdit mektupları ve kişisel saldırıların yanı sıra mülke zarar verme ve duvar yazıları da bulunuyor. Söz konusu bu saldırılarda kayıtlara göre 17 kişi hafif veya ağır yaralandı. Resmî verilere göre 46 vakada camilere yönelik fiziki saldırı yapıldı.

Uzmanların deneyimlere göre, çeşitli nedenlerden dolayı söz konusu saldırı vakalarının bazılarının bildirilmemesi veya daha sonraları bildirilmesi nedeniyle 2021 için nihai rakamların kayıt altına alınanlardan çok daha yüksek olması muhtemel. Almanya’da; 2017’de 950, 2018’de 824, 2019’da 884 ve 2020’de 901 suç işlendi.

Cami Saldırılarının Çoğunluğu Aydınlatılmadı

Öte yandan Brandeilig inisiyatifi tarafından yayımlanan 2018 cami saldırıları raporu, 120 cami saldırısından büyük çoğunluğunun aydınlatılmadığını, sigortaların ise maddi hasarı ödemeye yanaşmadığını, çok az ödeme yaptığını ortaya koydu.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Edeka ve Netto’dan Acil Geri Çağırma!

Panem Backstube GmbH tarafından üretilen ve Edeka, Marktkauf ve Netto Marken-Discount marketlerinde satılan bazı fırına hazır pişirme ekmeği (Aufbackbrötchen) içerisinde tahta parçaları bulunma ihtimali nedeniyle acil geri çağırma yapıldı. Tüketiciler uyarılıyor!

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş