Gündem

Fransa da “İlham Veren Kadınlar” Projesi’nde Sokağa Hz. Hatice’nin İsmi Verildi

Fransa’da Stains şehrinde “İlham Veren Kadınlar” projesi kapsamında, Hz. Muhammed’in eşi Hz. Hatice binti Huveylid’in adı da geçici olarak bir sokağa verildi. Belediyenin bu adımı aşırı sağcıları rahatsız etti.
Mine Çelik
30 Eylül 2022

Fransa’nın başkenti Paris’in kuzey banliyösü Stains şehrinde belediyenin, bir konut şirketi (CDC Habitat), mahalle sakinleri ve çeşitli sivil toplum kuruluşları ile birlikte yürüttüğü “İlham Veren Kadınlar” projesi, kapsamında Hz. Muhammed’in eşi Hz. Hatice Binti Hüveylid’in ismi de temsili olarak bir sokağa verildi. Proje kapsamında Hz. Hatice’nin yanı sıra, Teresa Anne, Greta Thunberg, Josephine Baker, Fatima Mernissi, Jeanne d’Arc’ın isimleri de geçici olarak sokak tabelalarının yerini tuttu.

Projenin kamuoyuna duyurulması sonrası aşır sağcılar, Hz. Hatice Binti Huveylid’in laikliğe karşı bir tehdit olduğunu ileri sürerek isminin bir sokağa verilmesine karşı çıktı.

Aşırı sağ pozisyonlarıyla tanınan William Goldnalen in “Sol-İslamcı şehirlerin başkenti Stains’ı ziyaret edin” ifadelerini kullandı. Sosyal medyada Stains Belediye Başkanı Azzedine Taibi’ye yönelik de tehdit ve hakaret içeren ifadeler kullanıldı.

Aşırı sağcılar vatandaşları kutuplaştırıyor

Yaşanan tartışma sonrası Belediye Başkanı Taibi ise bir bildiri yayımladı. Bu denli ırkçı ifadelere fırsat vermemek gerektiğine vurgu yapan Belediye Başkanı, özellikle de sosyal medyada bu tür hakaret ve ırkçı ifadelerin cezasız kalmaması gerektiğini savundu.

Azzedine Taibi, “Hz. Muhammed’in eşlerinden biriyle ilgili polemik üretilirken, seçilen kadınlar arasında Jeanne d’Arc ve Teresa Anne de yer alıyor. Sansür yapmak bana kalmadı” ifadelerini kullanarak aşırı sağcıların sahte tartışmalarla vatandaşları kutuplaştırmaya çalıştıklarını söyledi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş