Gündem

Açık Cami Günü’nde İklim ve Enerji Krizine Dikkat Çekilecek

Bu sene Almanya’da 3 Ekim’de yapılacak olan Açık Cami Günün’de “Sınırlı Kaynaklar – Büyük Sorumluluklar” sloganı ile enerji krizi gündeme getirilerek sorumluklar hatırlatılacak.
30 Eylül 2022
IGMG Genel Sekreteri Ali Mete. @CamiaHaber

Almanya’da her yıl 3 Ekim tarihinde düzenlenen Açık Cami Günü’nde dünyanın yaşadığı iklim ve enerji krizine dikkat çekilecek. İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Ali Mete Açık Cami Günü münasebetiyle yaptığı açıklamada, bu yıl Açık Cami Günü’nün iklim ve enerji krizi ekseninde şekilleneceğini bildirdi.

“Doğa ve çevremizin selameti için daha fazla çaba sarf etmek, camilerimizdeki enerji tüketimini azaltmak konularında sorumluluk taşıyoruz.” diyen Ali Mete, Açık Cami Günü’nün bu yıl iklim ve enerji krizi ekseninde şekillendiğini ifade etti.

Camiler de Enerji Tasarrufuna Gidecek

Açıklamasında, “Cami cemiyetlerinin bu konularda ne gibi katkılarda bulunabileceğini özeleştiri yaparak değerlendirmek zorundayız. Odak noktamız enerji ve doğal kaynak kullanımını en aza indirgemek. Aynı zamanda iklim ve çevre konularında da hassasiyeti artırmayı hedefliyoruz.” diyen Mete her yıl olduğu gibi bu yıl da etkinliklerin en önemli unsurunun karşılıklı tanışıklığı artırmak olduğunu belirtirken, “İyi komşuluk ilişkilerini sürdürmek, yeni dostluklar edinmek arzusundayız.” şeklinde konuştu.

İklim değişikliği ve doğanın korunması konuları 2013 yılındaki Açık Cami Günü etkinliklerinde de ele alınmıştı. O tarihten bugüne kadar birçok cami bu konuda adımlar attı. IGMG geçtiğimiz yıl 500 camisini su tasarrufu sağlayan düzeneklerle donattı. IGMG bünyesinde oluşturulan bir komisyon, örneğin ısıtma sistemlerini modernize ederek, gaz ve elektrik tüketimini azaltmak için camilerin yenilenebilir enerji kullanımına geçişine dair tavsiyeler ve kılavuzlar geliştiriyor.

“Kaynakları İsraf Etmemek Dinimizin Emri”

IGMG Genel Sekreteri Ali Mete açıklamasına şöyle devam etti: “Kaynakları israf etmemek dinimizin bir emridir. İnsanları doğa ve çevremizin selameti için daha fazla çaba sarf etme konusunda motive etmeyi bir sorumluluk olarak görüyoruz. Her geçen yıl etkisi daha da açık bir şekilde görülen ve her seferinde binlerce insanın yaşamını kaybetmesine, evsiz kalmasına, düzenlerinin bozulmasına sebep olan iklim afetlerini önlemek herkesin görevidir. İnsanlar Pakistan’da veya başka coğrafyalarda emisyon sebebiyle yaşam alanlarını kaybediyorken biz diğer tarafta israf içerisinde yaşamaya devam edemeyiz.”

Açık Cami Günü Yapacak Camilerin Listesi

Açık Cami Günü’ne katılacak IGMG camilerinin listesine online olarak erişmek mümkün. İlgi duyanlar daha fazla bilginin yanı sıra broşür, afiş ve rehbere http://tom.igmg.org/ adresinden erişebilirler. Açık Cami Günü 1997 yılından beri Almanya genelinde icra ediliyor. 2007 yılında bu tanışma ve buluşma etkinliğinin organizatörlük görevini Müslümanlar Koordinasyon Konseyi (KRM) üstlendi. Almanya genelinde yaklaşık 100.000 ziyaretçi 1000’i aşkın camide Açık Cami Günü etkinliğine iştirak ediyor.

İrtibat

Selçuk Çiçek, Açık Cami Günü Koordinatörü
Colonia-Allee 3
D-51067 Köln
scicek@igmg.org
T +49 221 942240-230
F +49 221 942240-201

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Edeka ve Netto’dan Acil Geri Çağırma!

Panem Backstube GmbH tarafından üretilen ve Edeka, Marktkauf ve Netto Marken-Discount marketlerinde satılan bazı fırına hazır pişirme ekmeği (Aufbackbrötchen) içerisinde tahta parçaları bulunma ihtimali nedeniyle acil geri çağırma yapıldı. Tüketiciler uyarılıyor!

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş