Gündem

Uçaklarda El Bagajları da Paralı Oluyor

Avrupa pek çok uçak şirketinden sonra şimdi de Condor 1 Kasım tarihinden itibaren uçak içine alınacak olan el bagajları için ücret alacak.
09 Ekim 2022

Uçak şirketleri yolcu beraberinde uçak içine alınan el bagajlarını ücretli yapmaya başladı. Son olarak Alman havayolu şirketi Condor, Economy Light sınıfı uçuşlar için el bagajlarını 9.90 Euro karşılığında uçağa alma kararı verdi. Yolcuların el bagajları için uçuştan 8 saat önce el bagajı yeri ayırtması gerekiyor. Bu saatten sonra veya kontuarda el bagajı alacağını bildiren yolcular ise daha yüksek ücret ödeyecekler.

Condor’un el bagajı için ücret uygulaması 1 Kasım 2022 tarihinden itibaren başlayacak.

Öte yandan, Economy Classic ve üzeri uçuşlarda, el bagajlarının uçak içinde yerlerinin rezervasyonu için de aynı ücreti talep eden Condor, ücret ödemeyen yolcuların el bagajlarını uçağa yerleştirme garantisi vermeyecek.

Condor ile birlikte Ryanair, Wizz Air, Easyjet,Norwegian ve Vueling hava yolları da el bagajları için yolculardan ücret alıyor.

El Bagajları Ücretsiz Olmalı

Avrupa Adalet Divanı’nın 2014 yılında verdiği bir karara göre uçak yolculuğu yapanları için bir el bagajının ücretsiz olması gerekiyor. Ancak hava yolları bu kararı arka kapıdan dolaşarak deliyor.
Bu arada, dünya uçak şirketlerinin üst organizasyonu olan ve  IATA  olarak bilinen Uluslararası Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği el bagajlarının ölçüsünü 56 x 45 x 25 santimetre olarak belirlediği hâlde, bu kurala uyan çok az hava yolu bulunuyor. Bazı hava yolları, bu ölçülerin çok daha altında küçük el bagajı kabul ediyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş