Toplum

34. Avrupa Kur’ân-ı Kerîm Tilavet Yarışması 22 Ekim’de Yapılıyor

Kur’an’ın gönüllere yerleşmesinde ve nesilden nesile aktarılmasında önemli bir yeri olan Avrupa Kur’an Tilavet Yarışması bu sene 22 Ekim’de Bielefeld’de yapılacak.
11 Ekim 2022

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) İrşad Başkanlığının her sene düzenli olarak tertip ettiği Avrupa Kur’ân-ı Kerîm Tilavet Yarışması 2 yıllık aranın ardından tekrar salonda gerçekleştiriliyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi döneminde dahil sekteye uğratılmayan ve Genel Merkez binasında gerçekleşen yarışma, yeniden binlerce Kur’an sevdalısının katılımıyla gerçekleşecek.

Bu seneki yarışma 22 Ekim Cumartesi günü Almanya’nın Bielefeld kentindeki Stadthalle’de yapılacak. Yarışma 10-13 ve 14-18 yaş grupları arasında yapılacak.

Yıl Boyu Hazırlık

Yarışmaya katılacak öğrenciler yıl boyunca farklı elemelerden geçerek Final’de yarışmaya hak kazandılar. Öncelikle kendi Şube elemelerinde başarılı olan öğrenciler, sırasıyla Bölge ve Bölgelerarası Elemeleri başarıyla tamamladılar.

Bölgelerarası elemeler Avrupa’nın 4 ayrı bölgesinde yapıldı. Her bir grupta Bölge Birincileri Final’de yarışabilmek için en güzel tilavetlerini gerçekleştirdiler. 1. Gruba ev sahipliği yapan Kuzey Ruhr bölgesi oldu. Bu grupta büyükler kategorisinde Hannover bölgesinden İsmail Durhan, küçükler kategorisinde ise Hamburg bölgesinden Bünyamin Haydar Final yarışmasına katılmaya hak kazandı.

Güney Hollanda Bölgesinin ev sahipliğinde yapılan 2. Grup elemesi Schiedam şehrinde gerçekleştirildi. Bu grupta final yarışmalarına katılma hakkını büyüklerde Ruhr A Bölgesi’nden Abdulkerim Gebeş, küçüklerde Belçika Bölgesi’nden Bedirhan Şahin kazandı.

Üçüncü grup bölgelerin yarışması ise İsviçre’nin Regensdorf kentinde yapıldı. Burada gerçekleşen yarışmada büyüklerde Hessen Bölgesi’nden Fatih Emre Taşçı; küçüklerde ise Doğu Fransa Bölgesi’nden Yunus Emre Çekiç finale katılacaklar arasında yer aldı.

Dördüncü ve son eleme Schwaben Bölgesinin ev sahipliğinde Ulm şehrinde gerçekleştirildi. Viyana Bölgesi her iki kategoride de birinciliği elde etti. Büyüklerde Ömer Faruk Kaya, küçüklerde ise Yuşa Arslan finale katılmaya hak kazandı.

YARIŞMACILAR TEKAMÜL KURSUNA KATILDI

Finalistlerin yarışmaya daha iyi bir şekilde hazırlanabilmeleri için bu yıl YAKUT kursu adı altında tekamül kursu düzenlenmiştir. IGMG İrşad Başkanlığının tertip etmiş olduğu bu kursta öğrenciler Türkiye’de eğitime alınarak en güzel şekilde hazırlandılar. Söz konusu tekâmül kursları birkaç yıldan beri uzman hocaların eğitim ve nezaretlerinde gerçekleştiriliyor.

Bielefeld’de yapılacak olan Avrupa 34. Kur’ân-ı Kerîm Tilavet Yarışması’na 10 yaş üstü kadın erkek herkesi davet ettiklerini belirten IGMG İrşad Başkanı Celil Yalınkılıç, IGMG’nin kuruluşundan bu yana Kur’an ve sünnet çizgisinde Müslümanlara hizmet verdiğini ve vermeye devam edeceğini vurguladı.

Yalınkılıç yarışma ile amaçlarının, dikkatleri Kur’an üzerinde yoğunlaştırmak olduğunu söyledi. “Dinimizin temeli Kur’an’dır. Bu din bizim hayatımızı yönlendirecekse, o yönü bulmanın, o yönü düzeltmenin ve şekillendirmenin ilkeleri de Kur’an’da vardır.” İfadesini kullanan Yalınkılıç “Onun için dikkatleri daha küçük yaştan itibaren Kur’an’a çekmek istiyoruz. Gençlerimizi, gençlerimizin ailelerini bu anlamda teşvik etmek istiyoruz.” dedi.

Hafızlar ve Genç İmamlara İcazet Verilecek

Avrupa 34. Kur’ân-ı Kerîm Tilavet Yarışması’nda ayrıca icazetlerini almış olan hafızların sunumlarıyla, imam hatiplik sertifikalarını almaya hak kazanan yeni genç imam hatipler programda tanıtılacaktır.

Yarışmada görev alacak jüri üyeleri ise Kur’an üstadı hocalardan oluşturuldu. Jüri başkanlığını IGMG Kur’an Eğitimi ve Hafızlık Sorumlusu Gürsel Turhan’ın yapacağı ekip şu isimlerden oluşuyor:

    1. Gürsel Turhan (IGMG Kur’an Eğitimi ve Hafızlık Sorumlusu)
    2. Bünyamin Topçuoğlu (İstanbul Ayasofya-i Kebir Camii İmam-Hatibi)
    3. Adem Kemaneci (Köln Merkez Camii İmam-Hatibi)
    4. Aziz Alili (Zagreb İslam Merkezi İmam Hatibi)
    5. Mutesam El Asali (Kâri)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş