Gündem

Avusturya’da Elektrik Fiyatlarına Yeni Zam

Avusturya’nın en büyük enerji firmalarından Wien Energie, 10 Cent'ten 30 Cent'e yükselttiği elektrik birim fiyatının 40 Cent'in üzerine çıkarıldığını duyurdu.
14 Ekim 2022

Avusturya’nın başkenti Viyana başta olmak üzere ülkede 2 milyonun üzerinde abonesi bulunan Wien Enerji elektrik fiyatlarına yeniden zam yaptı. Elektrik fiyatları 41 Cent’e çıktı.

Bu zamla son bir yılda ülkede elektrik fiyatlarına yaklaşık yüzde 300 oranında zam yapılmış oldu.

Bu arada kısa süre zarfındaki ikinci zamma rağmen yetkililer, Wien Energie’nin diğer şirketlere kıyasla ülkede en düşük fiyata elektrik arzında bulunduğunu kaydetti.

Tasarruf önlemleri

Enerji Bakanlığının bu yıl için açıkladığı yüzde 11’lik tasarruf hedefi kapsamında ülkenin 4 büyükşehrinden biri olan Salzburg’daki okullarda sıcak su kullanımına son verileceği bildirildi.

Ayrıca Avusturya’nın ikinci büyük kenti olan Graz’da ise bir alışveriş merkezi enerjiden tasarruf amacıyla açılış saatlerini kısaltırken aynı kentteki dünyaca tanınan mobilya firması IKEA da çalışma saatlerini yaklaşık bir saat azaltacağını açıkladı.

Yüze 80 oranında Rus doğal gazına bağımlı olan Avusturya’da iktidar, “elektrik fiyatlarına fren” adı verilen bir yardım paketi açıklamış, buna göre kasımdan itibaren geçerli olmak koşuluyla 2 bin 900 kilovatsaate kadar elektriğin birim fiyatını 10 sente sabitlemişti. (aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş