Toplum

Almanya’da Her 6 Kişiden Biri Yoksulluk Tehdidi Altında

Almanya'da yayımlanan bir rapora göre, ülkede 13 milyon 800 bin kişi ya yoksul ya da yoksulluk tehdidi ile karşı karşıya bulunuyor.
18 Ekim 2022
Almanya yoksulluk raporu @https://www.der-paritaetische.de

Almanya’nın en büyük yardım kuruluşları birliği Almanya Sosyal Hizmet Dernekleri Birliği Paritätische Wohlfahrtsverband, Almanya’da yoksulluk raporu yayımladı. Rapor çarpıcı bir bulgu ortaya koydu. Rapora göre, dünyanın en zengin ülkelerinden Almanya’da, 13 milyon 800 bin kişi ya yoksul ya da yoksulluk tehdidi ile karşı karşıya bulunuyor.

Alman Hükümeti tarafından bu yıl açıklanan bir diğer raporda da ülkedeki yoksullar ve zenginler arasındaki uçurumun giderek büyüdüğüne dikkat çekildi.

Diğer yandan zorlaşan hayat koşulları, Almanya’da evsizlerin sayısında da artışa yol açtı. Federal İstatistik Dairesi verilerine göre 31 Ocak 2022 tarihi itibarıyla evi olmayıp geçici barınma merkezlerine yerleştirilen kişi sayısı 178 bin olarak kaydedildi.

İstatistik Dairesi verilerine göre evsizlerin yüzde 31’i Alman vatandaşı iken, yüzde 64’ünün yabancı uyruklu olması dikkat çekti.

2021 yılında yayımlanan dünyanın en zengin ülkeler listesinde Almanya 20’nci sırada yer alıyor. Sıralama, ülkelerde kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasıla ile ölçülen refah düzeyi dikkate alınarak yapılıyor.

Almanya’da kişi başına düşen milli gelir yaklaşık 50 bin 700 dolar. En zengin ülke ise Avrupa’nın küçük ülkesi Lüksemburg. Lüksemburg’da kişi başına düşen milli gelir 136 bin 700 dolar.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş