Toplum

Almanya Çalışma Bakanı Açıkladı: 2023’te Emekli Maaşına Yine Zam Yapılacak

Almanya Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil, 2023'te emekli maaşlarına yüzde 3 ila 4 oranında zam yapılacağını açıkladı.
06 Kasım 2022
Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil @www.bmas.de

Almanya Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil (SPD), 2023 yılının yaz aylarında emekli maaşlarına zam yapılacağını duyurdu. “Bild am Sonntag” (BamS) gazetesinin haberine göre 1 Temmuz 2023 tarihi itibariyle Batı Almanya’da yüzde 3,5, Doğu Almanya’da ise 4,2 oranında zamlanacağı açıklandı. Planlanan zamların mevcut ekonomik şartlardan dolayı emeklilerin cebini rahatlatacak olduğunu belirten Heil, uzun zamandır konuşulan emeklilik reformuna dair herhangi bir açıklama yapmadı.

Toplum | 3 Kasım 2022 “Almanya’da Emeklilik Sistemi Çökmenin Eşiğinde” 3 Kasım 2022

“Emekli Maaşları En Az 1200 Euro Olmalı”

Bireysel emeklilik sigortasına yatırılan katkı payının 2026 yılına kadar %18,6 olacağını belirten Heil, katkı payının 2027 yılında yüzde 19,3’e yükseleceğini ve 2030 yılına kadar yüzde 20,2 olacağını açıklandı. Heil, tahminlerin aksine katkı payını uzun süre sabit tutmanın mümkün olduğunu belirtti. Bunun ise özellikle mevcut ekonomik şartlarda “iyi bir haber olduğunu” ifade etti.

Öte yandan emeklilik sisteminin çökeceğine dair haberler artarken, Alman Sol Parti’den hükûmete acil önlem çağrısı yapıldı. Alman Sol Parti Federal Meclis Grup Başkanı Dietmar Bartsch, emeklilik reformuyla birlikte emekli maaşlarının en az 1200 Euro olması gerektiğini belirtti. (c)

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş