Toplum

Almanya’da Emeklilik Yaşının 70’e Yükseltilmesi Talep Edildi

Almanya’da uzmanlar emeklilik yaşının 70’e çıkarılması talebinde bulundu.
19 Mayıs 2022
@Shutterstock

Almanya’da yüksek enflasyon, kalifiye eleman azlığı ve yüksek borçlar nedeniyle uzmanlar emeklilik yaşının 70’e çıkarılması talebinde bulundu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kiel Enstitüsü Başkan Yardımcısı Stefan Kooths, yaşlanan toplum ile büyük borçlanma nedeniyle gelecek yıllarda fiyat istikrarının riske girdiğini belirtti. Bu riskin her geçen gün arttığının altını çizdi.

“gelecek yıllarda emekli sayısı artacak”

Alman nüfusunun büyük bir kısmının yaşlı olması nedeniyle gelecek yıllarda emekli sayısının artacağı ifade ediliyor. Buna göre her geçen yıl çalışanların sayısının, emeklilere oranla azalacağı belirtiliyor. Buna çözüm olarak ise Stefan Kooths maaşların zamlanmasına işaret ediyor.

“emeklilik yaşının 70’e çıkarılması problemleri çözer”

Stefan Kooths açıklamanın devamında, “Fakat maaşların zamlanması aynı zamanda ürünlerin, hizmet sektörünün ve enflasyonun daha da yükselmesine neden olur.” ifadelerini kullandı. Emeklilik yaşının 70’e çıkarılmasının ise bu problemi hissedilir ölçüde çözeceğinin altını çizdi.

Almanya’da emeklilik

Almanya’da mevcut durumda emeklilik yaşı vatandaşların ne zaman doğduğuna bağlı olarak belirleniyor. Buna göre1947’den önce doğanlar için bu sınır 65’tir. 1947 ila 1963 yılları arasında doğanlar için normal yaş sınırı kademeli olarak yükselir.1964 veya daha sonra doğanlar için bu sınır 67’dir. Örneğin 1952 yılında doğanlar için normal yaş sınırı 65 yıl 6 aydır.(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş