Gündem

Almanya’da İki Farklı Camide Bir Haftada İki Hırsızlık Vakası

Almanya’nın Düren ve Bremen kentlerinde bir hafta içerisinde iki camiye hırsız girdi.
07 Kasım 2022

Türkiye kökenlilerin en yoğun yaşadığı eyaletlerden biri olan Kuzey Ren Vestfalya‘nın Düren kentinde bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DITIB) bağlı Fatih Camii’nde 31 Ekim ve 2 Kasım tarihleri arasında bağış kutusu çalındı.

Camii’nin ön kapısından giren hırsızlar ofislerin bulunduğu yerdeki camı kırarak, bağış kutusunu çaldılar. Cami yöneticileri tarafından yapılan açıklamaya göre, bağış kutusunda cüzi bir miktar bulunmaktaydı. Camide yaşanan hırsızlık ile alakalı soruşturmanın sürdüğü kaydedildi.

Gündem | 12 Ağustos 2022 Almanya’da Son 3 Yılda Müslümanlara Yönelik Saldırılar İlk Kez Azaldı 12 Ağustos 2022

Bremen’deki Bir Camide de Hırsızlık

Benzer bir olay 1 Kasım Salı akşamı Bremen şehrindeki bir camide meydana geldi. Camii’nin bahçesindeki çitlerin üzerinden atlayan hırsız, mescitin penceresinden girerek bağış kutusundaki parayı alıp kaçmaya çalıştı. O esnada çevrede bulunanlar tarafından fark edilen 39 yaşındaki hırsızın kaçması polis gelene kadar engellendi.

Camilere ve Müslümanlara Saldırılar

Almanya’da 2021 yılında camilere ve Müslümanlara yönelik 662 saldırı oldu. Saldırganların çoğu aşırı sağcı kişiler olarak kayıtlara geçti. Kaydedilen suçlar arasında internette nefret söylemi yayma, tehdit mektupları ve kişisel saldırıların yanı sıra mülke zarar verme gibi suçlar yer aldı. Yaşanan olaylar esnasında 17 kişi hafif veya ağır şekilde yaralandı.

Ülkede son üç yıla kıyasla 2022 yılında Müslümanlara yönelik saldırılarda ilk kez bir azalma kaydedilmişt. Buna göre 2019 yılında toplam 884 saldırı yaşanırken, 2020’de 901, 2021 yılında 662, 2022 yılının ilk çeyreğinde ise 69 ırkçı saldırı yaşandı. Hükûmet tarafından yapılan yazılı açıklamada, ırkçı suçlarda yaşanan azalmanın, pandemi döneminde kamusal alana yönelik getirilen kısıtlamalardan ötürü olabileceği kaydedildi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş