Gündem

Alman Cumhurbaşkanı Mölln Saldırısında Yakınlarını Kaybeden Arslan Ailesini Kabul Etti

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Schleswig-Holstein eyaletinin Mölln kentinde 23 Kasım 1992'de Neonaziler tarafından kundaklanan evde yakınlarını kaybeden Arslan ailesini kabul etti.
16 Kasım 2022
@aa

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Schleswig-Holstein eyaletinin Mölln kentinde 23 Kasım 1992’de Neonaziler tarafından kundaklanan evde yakınlarını kaybeden Arslan ailesini kabul etti. Steinmeier 30 yıl önce Mölln’deki ırkçı saldırıda annesini ve kızını kaybeden Faruk Arslan, eşi Hava Arslan, çocukları İbrahim ve Namık ile yengesi Ayten Arslan’ı Cumhurbaşkanlığı Sarayı Schloss Bellevue’de ağırladı. Basına kapalı gerçekleşen görüşme yaklaşık 1,5 saat sürdü.

Görüşmenin ardından  açıklamada bulunan Faruk Arslan, Almanya Cumhurbaşkanı’nın kendilerini 30 yıl sonra davet etmesine bir taraftan üzüldüğünü, diğer taraftan da sevindiğini belirterek “Çünkü unutulmadığımızı anladık. Ama daha önce yapılsaydı daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Oturduk, dertlerimizi anlattık.” dedi. Arslan, Steinmeier ile olumlu bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade ederek “Steinmeier’in bize candan sahip çıkacağını zaten içimizden hissediyorduk. Ancak dediğim gibi daha erken olması lazımdı.” değerlendirmesinde bulundu. Faruk Arslan, “30 senedir beklentimiz neydi? ‘Biz bu yolu beraber yürüyelim. Beraber aşırı sağa karşı bir şeyler yapalım, yan yana olalım’. Bunları ilettik.” şeklinde konuştu.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier (soldan 3.), Schleswig-Holstein eyaletinin Mölln kentinde 23 Kasım 1992’de Neonaziler tarafından kundaklanan evde yakınlarını kaybeden Arslan ailesini kabul etti. Mölln’deki ırkçı saldırıda annesini ve kızını kaybeden Faruk Arslan (solda), eşi Hava Arslan (sol 2), çocukları İbrahim (sağda) ve Namık (sağ 2) ile yengesi Ayten Arslan’ı (sağ 3) Cumhurbaşkanlığı Sarayı Schloss Bellevue’de ağırladı. ( Erbil Başay – Anadolu Ajansı )

Anma etkinliklerinde Alman devletinin de mağdurların yanında olmasını talep ettiğini aktaran Arslan, “İlgileneceğiz dediler. 30 senedir zaten bize söz veriyorlar. Verilen sözlerin arkasında durmadıklarını biz hepimiz çok iyi biliyoruz. Verilen sözlerin arkasında durmaları gerektiğini biz onlara hatırlatmamız lazım. Hatırlatmazsak bunlar bu olayları doğru dürüst hatırlatmayacaklar. Biz değil onlar bize yolu göstermesi gerekiyor. Biz mağdurlar Almanya’ya bunun nasıl yapılması gerektiğini göstermeye çalışıyoruz.” dedi. Arslan, Steinmeier’e, “Odadan çıkarken ‘Biz Arslan ailesiyiz. Buradan dışarı çıkınca Arslan ailesini unutmayın.’ diye hatırlattım. İnşallah anlamıştır ne demek istediğimi.” ifadesini kullandı.

Faruk Arslan’ın eşi Hava Arslan da dertlerini anlattıklarını, Steinmeier’in de dinlediğini belirterek “Çok iyi geçti. Beklediğimiz gibi değil. Gelirken kendime stres yaptım. ‘İlk defa Cumhurbaşkanı ile konuşacağım, 30 sene aradan sonra ne konuşacağım?’ diye düşünürken karşımıza çok iyi bir insan çıktı.” şeklinde konuştu. Hava Arslan, “O günlere geri döndük. Biraz ağladık, biraz hüzünlendik.” şeklinde duygularını dile getirdi.(aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş