Toplum

Almanya’da Enflasyon ve Ev Kirası Yardımları Aralık Ayında Başlıyor

Almanya'da gaz, merkezi ısıtma ve ev kirası yardımları Aralık ayından itibaren ödenecek. Emeklilere de 300 Euro ek ödeme yapılacak. Çocuk parası yıl başında artacak.
21 Kasım 2022
@shutterstock

Almanya federal hükümeti ülkede enflasyona karşı vatandaşa yapacağı yardımları Aralık ayında ödemeye başlayacak.

Alman hükümeti Aralık ayında öncelikle gaz ve merkezi ısıtma masraflarını ödeyecek. Ödeme, hanelerin Aralık ayına tekabül eden aylık ödeme miktarı kadar olacak.

Ancak bu ödemeler müstakil ev sahipleri veya tedarikçilerle doğrudan sözleşmeleri olan haneleri kapsayacak. Gaz veya merkezi ısıtma masraflarını ev sahibi şirketler aracılığıyla ödeyen haneler ise, ödeme için bir yıl beklemek zorunda kalacak. Zira, bu şekilde çalışan şirketler yıllık masraflarını ancak bir yıl sonra faturalandırıyorlar.

Bu arada, küçük işletmelerin de gaz ve merkezi ısıtma masrafları bir kereliğine devlet tarafından ödenecek.

Ev Kirası Yardımı Artacak, Kalorifer Yardımı Yapılacak

Hükümetin dar gelirlilere yaptığı ev kirası yardımı da artacak. 180 Euroluk kira yardımı 370 Euro’ya çıkacak. Yeni ev kirası yardımları 2023 yılından itibaren ödenmeye başlayacak. Ev kirası yardımlarından toplam 600 bin hanenin faydalanacağı tahmin ediliyor.

Dar gelirilere ayrıca kalorifer yardımı da yapılacak. Kalorifer yardımı da 415 Euro olarak ödenecek. Evde yaşayan ikinci kişi için 540 Euro ödemeye yapılacak. Evde yaşayan ilave her kişi başına da 100 Euro ek kalorifer yardımı ödemesi yapılacak.

Emeklilere 300 Euroluk Ödeme

Almanya’da ayrıca emeklilere ek olarak ödenecek olan 300 Euro da Aralık ayında ödenecek.

Emeklilerin bu ödeme için müracaat yapmaları gerekmiyor. Ödemeler otomatik olarak yapılacak.

Çocuk Parası Artacak

Bu arada 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren Almanya’da çoçuk paraları da artacak. Çocuk parası 219 Euro’dan 250 Euro’ya çıkacak.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş