Toplum

“Minik Eller”den Yetim Yüreklere Oyun Parkı

IGMG Çoçuk Kulübü’nün Hasene derneği ile birlikte yürüttüğü “Minik Eller” projesi çerçevesinde ilk oyun parkı Nijer’de açıldı.
Murat Kubat
29 Kasım 2022

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Eğitim Başkanlığı Çocuk Kulübü’nün Hasene insanî yardım derneği ile birlikte yürüttüğü “Minik Eller” projesi meyvelerini vermeye başladı. Minik Eller projesi çerçevesinde ilk oyun parkı Nijer’de açıldı.

Minik Eller projesi ile Hasene’nin farklı ülkelerde bakımını üstlendiği yetimler için oyun parkları açılacak.

Çocuk Kulübü Sorumlusu Arzu Canbolat ile “Minik Eller” projesini konuştuk. 

Minik yürekler kendi elleriyle topladılar

Yetimler için oyun parkı yaptırma fikri nasıl oluştu?

Biz Çocuk Kulübü olarak her sene üyelerimizle birlikte bir sadaka kumbarası hazırlayıp, su kuyusu, yetimlere bayram hediyesi gibi farklı projelere destek vermeye çalışıyoruz.

Bu sene ramazan ayına özel bir kumbara aksiyonu başlatıp burada biriktirdiğimiz sadakaları yetimlere özel bir projeye bağışlamak istedik. Bu heyecanla Hasene yetimler sorumlusu Zehra Coşgun hanımla görüştük. Kendisi yetimlerin bir çok özel durumuna şahit olup eksikleri tespit ettiği için, bize yetimhanelerde oyun parkı açma önerisini sundu. 

Projenin ismi neden “Minik Eller”?

Sadakaları minik yürekler elleriyle toplayıp bu projeye destek olacağı için “Minik Eller” mottosunu çok uygun bulduk.

Kendileri için istediklerini yetim kardeşleri için de istediler

Bu projenin toplumda (Çocukların dünyasında) ne tür yansımaları/yankıları oldu?

Bu proje vesilesiyle Çocuk Kulübü üyelerimiz ve Temel Eğitim öğrencilerimiz yetimhanede kalan çocuklarla bir empati kurabildiler. Yetimhanede kalan çocukların bir parkı olmaması haliyle onları çok şaşırttı. Bir çocuk için oyun parkının önemi çok büyük. Kendileri için istediklerini yetim kardeşleri için de istediler. Minik elleriyle toplayacakları sadakalarla oyun parkının açılacağı düşüncesi onları çok mutlu etti. 

IGMG Çocuk Kulübü Başkanı Arzu Canbolat Minik Eller Projesini anlattı.

Yardımları toplama aşamasında yaşadığınız/karşılaştığınız bir anekdot var mı?

Kendi kızımdan (6 yaş) şöyle bir örnek vermek isterim. Ramazan ayı boyunca her gittiğimiz misafirliğe kendi elleriyle hazırladığı kumbarasını da götürdü ve büyüklerden sadaka topladı. Bozuk para verenlere bu paranın az olduğunu, kağıt para verirlerse daha çok oyun parkının açılacağını söyledi. Yetim olmak ne demek, bunu öğrendiler 

Bu projeyle, Avrupa’daki çocuklarla Afrika’da/ Asya’daki yetim çocuklar arasında bir bağ kurdunuz. Bu konuda neler söylersiniz?

Bu proje sayesinde Avrupa’daki çocuklarımızın kendi hayatlarına kıyasla farklı bir dünyada yaşayan çocukları keşfetmesini sağladığımızı düşünüyorum. Öncelikle yetim olmak ne demek, bunu öğrendiler. Kendi hayat şartlarının her çocukla aynı olmadığını anladılar. Ve bu sayede acaba yetim çocukların başka ne gibi ihtiyaçları var diye sormaya başladılar. Yeni bir projeyle de tekrar yetim çocuklarımıza destek vermeye hazırlar.

Yetimler Hasene’ye teşekkür etti.

Bu tür projeleriniz devam edecek mi? Neler var hedefte?

Şu an sürdürmekte olduğumuz bir üyelik kampanyamız var. 15.09.22 – 15.12.22 tarihleri arasında Çocuk Kulübü‘ne üye olan çocuklarımızın üyelik ücretlerinin bir kısmıyla Fudul derneğimizin desteğiyle belirli mülteci yurtlarında kalan çocuklara oyuncak hediye edeceğiz.

Bu gibi yardım projelerimiz inşallah hep devam edecek. 

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Son olarak şunu dile getirmek istiyorum. Biz bu projeye başlarken hedefimiz sadece bir oyun parkı açmaktı. Çocuklarımızın ve tabii eğitimcilerimizin azmiyle hedeflediğimiz bir oyun parkı 10 oyun parkına çıktı. Hiç beklemediğimiz bir bağış meblağına ulaştık.

Minik Eller projemize katılan tüm üyelerimize ve öğrencilerimize yürekten teşekkür ediyoruz.

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş