Gündem

Romanya, Schengen Bölgesine Katılımını Reddeden Avusturya’ya Tepki Gösterdi

Romanya, Schengen bölgesine katılımını veto eden Avusturya’ya tepki olarak Viyana Büyükelçisi Emil Hurezeanu’yu istişareler için ülkeye geri çekti. Romanyalı siyasetçiler de Avusturya'ya sert tepki gösterdi.
10 Aralık 2022
Avusturya, Romanya'nın Schengen bölgesine katılımına karşı çıktı. @shutterstock

Avusturya’nın, Romanya Schengen bölgesine katılımına karşı çıkan Avusturya’ya sert tepki gösteredi. Hükümet Viyana Büyükelçisini geri çağırdı. Romanya Meclis başkanı da Avusturya’nın sağcı hükümetinin Avrupa Birliği’ne karşı olduğunu söyledi.

Romanya Meclis Başkanı ve Sosyal Demokrat Parti (PSD) lideri Marcel Ciolacu, Avusturya’nın, ülkesinin Şengen bölgesine katılımına haksız muhalefetinin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in çıkarlarına hizmet ettiğini belirtti.

Ciolacu, sosyal medya hesabından AB içişleri bakanları toplantısında, Romanya’nın Şengen bölgesine girişinin reddedilmesine ilişkin yaptığı açıklamada, Avusturya’da sağcı hükümetin, Avrupa Birliği’ne (AB) karşı olmayı seçtiğini kaydetti.

Avrupa’nın birliği ve istikrarının bu kararla darbe aldığını belirten Ciolacu, Avusturya’nın bu zor zamanlarda Avrupalı yoldaşlarına hizmet etmek yerine, Putin’in çıkarlarına hizmet etmeyi seçtiğini ifade etti.

Ciolacu, Avusturya’nın Avrupa ile bağlantısını kestiğinin açık olduğunu belirterek “Bu saçma oylamanın Avusturya için kesinlikle sonuçları olacaktır. Avrupa devletleri, sağcı Avusturya hükümetinin bugünkü kararının Avrupa’nın geleceği üzerinde ciddi etkileri olduğunu unutmayacak.” değerlendirmesini yaptı.

Avusturya’ya Yaptırım Uygulansın

Ulusal Liberal Parti (PNL) milletvekili ve Avrupa Parlamentosu Milletvekili Rareș Bogdan ise oylama sonrasında bir televizyon kanalında yaptığı konuşmada, Rumen devlet şirketlerinin ülkede hizmet veren Avusturya bankalarında sahip oldukları hesaplarının kapatılmasını istediğini söyledi.

Viyana Büyükelçisi Geri Çağrıldı

Romanya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da Romanya’nın Viyana Büyükelçisi Emil Hurezeanu’nun istişareler için ülkeye çağrıldığı; Büyükelçiliğin geçici olarak maslahatgüzar düzeyinde temsil edileceği duyuruldu. (c/a.)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş