Gençlik

Avrupa’da Bir İlk: Hafızlar Yarışıyor!

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) İrşad Başkanlığı, 7 Ocak’ta Almanya’nın Köln kentinde Avrupa’da yetişen hafızlar arasında yarışma düzenliyor. Seçilen hafızlar IGMG’yi uluslararası hafızlık yarışmalarında temsil edecek.
02 Ocak 2023
@Shutterstock

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) şimdi de bir başka ilke imza atarak Hafızlık Yarışması’na hazırlanıyor. Avrupa Kur’ân-ı Kerîm Tilavet yarışmaları sayesinde Avrupa’da yüzlerce genç Kur’an’ı güzel okumaya gayret ederken bundan sonra hafızlık yarışması da yapılacak. Yarışmanın ilki 7 Ocak’ta IGMG Genel Merkezi’nde yapılacak ve Cami TV yarışmayı canlı yayımlayacak.

IGMG İrşad Başkanı Celil Yalınkılıç konuyla alakalı Camia Haber’e yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Kur’ân-ı Kerîm Tilavet yarışmaları vesilesiyle, ‘Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğreteninizdir.’ hadis-i şerîfi âdeta ete kemiğe büründü. Avrupa’da teşkilatımız aracılığıyla başlayan bu Kur’an ziyafetleri sınırları aşarak dünyaya yayıldı. Gençlerimiz yüce kitabımız Kur’ân-ı Kerîm’i tertil üzere, yani düzgün şekilde, her harfin hakkını vermeye çalışarak, eda ve seda ile tecvit kurallarına uyarak okumaya gayret ettiler, ediyorlar. Bunun yanı sıra teşkilatımızın bünyesinde hafızlık eğitimi alan öğrencilerin sayısının 1500 civarına çıkmasıyla birlikte hem hafızların heyecan ve motivasyonunu artırmak hem de hafızlık eğitimine teşvik etmek amacıyla hazıflar arası da bir yarışma düzenlemek istedik.”

Hafızlık yarışmasıyla IGMG teşkilatlarının hafızlık çalışmalarının da dünyaya tanıtılmasını amaçladıklarını belirten Yalınkılıç, yarışmada dereceye girecek olan hafızların uluslararası yarışmalarda teşkilatı temsilen yer alacaklarını da ifade etti.

YARIŞMA KRİTERLERİ

Yarışma 10 cüz, 20 cüz ve 30 cüz, yani Kur’an’ın tamamını ezbere okuma olmak üzere üç farklı kategoride gerçekleştirilecek. Ancak kategori farketmeksizin tüm yarışmacıların hafız olması yarışmasının temel şartı. Yarışmada 30 yaş ve altı, hafızlığını IGMG hafızlık kurumlarında ikmal etmiş veya bu kurumlardan birinde başlamış fakat başka ülkede bitirmiş olan hafızlar yarışacak.

Yarışma Almanya’nın Köln kentinde bulunan IGMG Genel Merkez binasında yapılacak ve CamiaTV üzerinden naklen yayınlanacak. Yarışmada üç farklı kategoride dereceye giren yarışmacılar derecelerine göre; umre, kültür turu ve para ödülleri ile ödüllendirilecek.

JÜRİ VE YARIŞMACILAR

Hafızlık Yarışması’nın jürisinde; Haseki Dinî Yüksek İhtisas Merkezi Eğitim Görevlisi Şeyhü’l-Kurra Talip Akbal, Süleymaniye Camii emekli İmam Hatibi Reisü’l-Kurra Mehmet Sevinç, Haseki Eğitim Merkezi emekli Kıraat Hocası Şeyhü’l-Kurra Ramazan Pakdil ve IGMG Hafızlık Eğitimi ve Kurumları Sorumlusu Kurra Hafız Gürsel Turhan bulunuyor.

Yarışmacılar ise; Mert Mandacı, Bilal Alağaç, Abdullah Enes Demirel, Furkan Toprak, Furkan Yılmazer, Ahmet Pehlivan, İbrahim Kuzucu, Mustafa Akol ve Muhammed Emir Acar.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş