Toplum

Almanya’da 1 Mart’ta Neler Değişecek?

Almanya’da 1 Mart itibariyle yine tüm vatandaşları ilgilendiren bazı yenilikler geliyor.
16 Şubat 2023
@Shutterstock

Almanya’da 1 Mart tarihi itibariyle yine bazı yenilikler söz konusu. Rusya-Ukrayna savaşı ile birlikte tavan yapan enerji fiyatları, mart ayı itibariyle frenlenecek. Buna göre geriye dönük olarak ocak ayı itibariyle bir sene boyunca kilowat saat başına (toplum tüketilen enerjinin yüzde 80’i için) azami 12 Cent hesap edilecek. Geri kalan yüzde 20’lik bölüm ise normal fiyatla hesaplanacak.

Öğrenci başı 200 Euro

Öte yandan 15 Mart 2023 tarihi itibariyle üniversite öğrencilerine bir defaya mahsus 200 Euroluk enerji bonusu verilecek.

Elektrik fiyatlarında da yapılacak fren ile birlikte, 1 Mart 2023 tarihi itibariyle elektrik faturalarıyla ilgili avans ödemelerinde de bir değişiklik söz konusu. Mevcut durumda ne kadar ödendiğine göre değişiklik gösteren ön ödemelerde büyük bir düşüşün olmayacağı öngörülüyor. Geçen yılki toplam kullanımın yüzde 80’i için bu yıl kilowat saat başına 40 cent ödenecek.

PCR Test İstasyonları Kapanıyor

PCR test istasyonları da 1 Mart itibariyle son bulacak. Buna rağmen PCR testi yaptırmak isteyen vatandaşlar ev doktorlarına veyahut hastanelere gitmek zorunda olacak.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş