Toplum

Almanya’da Çocuk Parası 2025 Yılında Artacak

Almanya, 2025 yılından itibaren çocuk parası ödemelerini basitleştirecek ve çocuk yoksulluğunu önlemek için devletin Çocuk Asgari Geçim Güvencesi ödemesine geçecek.
27 Şubat 2023
@shutterstock

Almanya Federal Aile Bakanlığı çocuk parasını basitleştirecek ve çocuklar için asgari geçim garantisi getirecek. 2025 yılında yürürlüğe girmesi gereken yasa çalışmalarının temel noktalarını sunan Yeşiller partisinden Federal Aile Bakanı Lisa Paus, çıkarılacak konunun çocuk yoksulluğunu önlemeyi amaçladığını bildirdi.

Hükümet koalisyon protokolünde yer alan yeni çocuk parası yasasının yaz aylarında Federal Meclis’e getirilmesi bekleniyor.

Çocuk Asgari Geçim Güvencesi

Federal Aile Bakanı Lisa Paus’un tasarısına göre, Kindergeld olarak bilinen çocuk parasının adı Kindergrundsicherung (Çocuk Asgari Geçim Güvencesi) olarak değiştirilecek. Çocuk parasının miktarı her iki senede bir artırılacak.

Çocuk parasının yanı sıra devlet tarafından çocuklara verilen diğer yardım ve ödeneklerin hepsi bir arada toplanarak basitleştirilecek. Kindergrundsicherung, yani Çocuk Asgari Geçim Güvencesi olarak ebeveynin geliri veya aldığı sosyal yardımlar dikkate alınmadan her çocuğa ödeme yapılacak. Bu ödemenin miktarı en az bugünkü Çocuk Parası (Kindergeld) miktarında olacak. Çocuk Asgari Geçim Güvencesi ebeveynler müracaat etmeden ödenecek.

Temel Ödenek Ebeveyn Gelirinden Bağımsız Olacak

Çocuk Asgari Geçim Güvencesi Grundbetrag (Temel ödenek miktarı) ve Zusatzbetrag (Ek ödenek miktarı) olmak üzere iki bölüme ayrılacak. Temel ödenek miktarı ebeveynin gelir durumuna bakmadan her çocuğa ödenecek. Ek ödenek miktarı da ebeveynlerin gelir durumlarına bakılarak ek olarak ödenecek. Ek ödenek için ebeveynlerin müracaatı gerekecek. Ancak, mevcut ek çocuk parası ödeneklerinde olduğu gibi karmaşık olmayacak ve basit bir müracaatla bu ödeme alınabilecek.

Planlanan yasaya göre çocuk parası Ek Ödeneği içinde mevcut Eğitim ve Kültürel ve Sportif Faaliyetlere Katılım Ödeneği (Bildung und Teilhabe) ile Çoçuk Barınma Masrafı Ödeneği (Kinderwohnkostenpauschale) de yer alacak.

FDP: “Her İstediğini Hemen İcraata Koyamazsın”

Bu arada, hükümet ortaklarından Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkanı ve Federal Maliye Bakanı Christian Lindner, Federal Aile Bakanı Lisa Paus’un yeni çocuk parası planına “Ortada henüz doğru dürüst bir konsept yok” diyerek karşı çıktı. “Her istediğini hemen icraata koyamazsın” diyen Federal Maliye Bakanı Lindner, bu konuya ayrılacak olan bütçenin borçlanma ile yapılması durumunda gelecek nesillerin ipotek altına alınacağı uyarısında bulundu.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş