Gündem

Hanau Katilinin Babası Serbest Bırakıldı

Hanau katili Tobias Rathjen’in babası, 76 yaşındaki Hans Gerd Rathjen, geçici olarak gözaltına alındıktan sonra 3 Mart'ta serbest bırakıldı.
07 Mart 2023
@aa

Almanya’nın Hanau kentinde 19 Şubat 2020’de düzenlenen ırkçı saldırıda 9 kişiyi vurduktan sonra annesini ve kendisini öldüren Tobias Rathjen’in babası Hans Gerd Rathjen, geçici tutukluluğunun ardından 3 Mart’ta serbest bırakıldı. Hanau Savcılığı tarafından yapılan açıklamaya göre, ırkçı ifadelerle mağdur aileleri 3-11 Kasım 2022 tarihleri arasında ölümle tehdit etmesinin ardından kendisine verilen para cezasını ödeyemeyeceğini belirten, katilin 76 yaşındaki babası tutuklanmıştı.

Rahtjen’in, hapse girdikten sonra 4 bin 200 Euro’luk para cezasını ödeyemeyeceğine dair verdiği ifadenin doğru olmadığı ortaya çıktı. Bunun üzerine mal varlığına el konulan Rathjen, serbest bırakıldı.

Gündem | 26 Ocak 2021 Hanau Teröristinin Babası: “Bu Yabancıları Zaman Kaybetmeden Öldürmeliyiz” 26 Ocak 2021

Hanau katilinin babası, daha önce de ırkçı saldırının kurbanlarından birinin annesinin yaşadığı apartmanın yakınında defalarca görülmüş, uzaklaştırma kararını ihlal etmişti. Savcılık bu kişi hakkında toplamda 30 kez Şiddetten Koruma Yasasını ihlal ettiği iddiasıyla soruşturma yürütüyor.

IRKÇI TERÖR SALDIRISINDA 9 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Almanya’nın Hanau kentinde 19 Şubat 2020 gecesi iki kafeye düzenlenen ırkçı terör saldırısında, aralarında 4 Türk’ün de bulunduğu 9 kişi hayatını kaybetmişti. Özel harekat timinin düzenlediği operasyonda, saldırıyı gerçekleştiren ırkçı terörist 43 yaşındaki Tobias Rathjen ve 72 yaşındaki annesi evinde ölü bulunmuştu. Saldırgan Rathjen’in avcılık belgesi olduğu ve ardında bir mektupla video bıraktığı kaydedilmişti. Almanya Başbakanı Angela Merkel saldırıyla ilgili “Irkçılık zehirdir, nefret de zehirdir ve bu zehir toplumumuzda vardır.” açıklamasında bulunmuştu. (c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş