Gündem

Ramazan Ayı Bu Akşam Teravih Namazı ile Başlıyor

Ramazan ayının ilk günü 23 Mart 2023 Perşembe günü başlayacak. Ramazan ayının ilk teravih namazı da bu akşam kılınacak.
22 Mart 2023
@shutterstock

Avrupa’daki Müslümanlar İslam dünyasının önemli bir bölümü ile birlikte Ramazan ayına bu akşam kılınacak olan teravih namazı ile başlıyor. 2023 yılının ilk orucu, imsak öncesinde yenilecek olan sahur yemeği ile başlamış olacak. 23 Mart Perşembe günü Ramazan ayının ilk orucu tutulacak.

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Din İstişare Kurulu (DİK) 21.03.2023 Salı günü saat 17:00’de yaptığı toplantıda Ramazan ayının birinci gününün 23 Mart 2023 Perşembe günü olacağını açıkladı. DİK toplantı sonrası yapılan açıklamada “Din İstişare Kurulumuz Hilal Tespit Kriterleri çerçevesinde yapmış olduğu gözlem ve astronomi ilminin verileri mucibince ramazan ayı hilalinin görülmesinin mümkün olmadığına, buna binaen şaban ayının 30’a tamamlanmasına karar vermiştir.” ifadeleri kullanıldı.

Bu arada Türkiye, Suudi Arabistan ile birlikte pek çok körfez ve Arap ülkesi de Ramazan ayının 23 Mart Perşembe günü başlayacağını açıkladı.

En Uzun  Oruç Tutan Yerler

Bu sene Ramazan ayında günlerin uzun olması sebebiyle en uzun oruç tutulacak olan yerler yine Kuzey yarım kürede yer alıyor. İsveç, Norveç, Finlandiya, Rusya’nın ve İngiltere’nin kuzeyinde (İskoçya) en az 17 saat oruç tutulacak.

En Kısa Oruç Tutulan Yerler

Bu sene en kısa oruç tutulacak yerler ise güney yarım kürede yer alıyor. Güney Afrika, Yeni Zelanda, Avustralya ve Şili, Arjantin ile Uruguay’da 12 ortalama olarak 12 saat oruç tutulacak.

Avrupa ülkelerinin oruç tutma süresi ise 15-16 saat arasında değişiklik arzediyor. Avrupa’da saatler 25 Mart Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece bir saat ileri alınacak.

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş