Dünya

İsrail Meclisine Sunulan “Hristiyanlık Düşüncelerini Paylaşmayı” Yasaklayan Tasarı Tepki Çekti

İsrail Meclisine sunulan, "Hristiyanlık fikrini paylaşmayı" ve misyonerlik faaliyetlerini yasaklayan yasa tasarısı ABD'li Evanjelik Hristiyanların tepkisini çekti.
24 Mart 2023

İsrail Meclisine Sunulan “Hristiyanlık düşüncelerini Paylaşmayı” yasaklayan tasarısı ABD’li Evanjelik Hristiyanların tepkisini çekti.

Evanjeliklere yakın “All Israel News”in haberine göre, tasarı geçen hafta Binyamin Netanyahu başbakanlığındaki koalisyona mensup Birleşik Tevrat Yahudiliği (Yahudot HaTora) Partisinden Milletvekilleri Moshe Gafni ve Yakup Aşer tarafından Meclise sunuldu.

Tasarıda, İsrailli yetişkinleri Hristiyanlığa davet ederek misyonerlik faaliyetinde bulunanların 1 yıl hapis cezasına çarptırılması öngörülüyor. Bu faaliyetlerin 18 yaşından küçüklere yönelik yürütülmesi halinde ise hapis cezası 2 yıla çıkarılacak.

İsrail’de artan misyonerlik faaliyetlerine işaret edilen tasarıda Hristiyanlıkla ilgili içeriklerin basın ve sosyal medya üzerinden görüntü, fotoğraf, makale şeklinde paylaşılması da yasaklanıyor.

ABD’deki Evanjelik Hristiyanlar, İsrail Meclisinde çoğunluğu oluşturan koalisyona mensup milletvekillerinin “Yahudi üstünlükçü” görüşlere sahip olması nedeniyle tasarının yasalaşması konusunda endişeli.

Eski ABD Dini Özgürlükler Özel Temsilcisi Büyükelçi Sam Brownback, tasarıyı din özgürlüğü ve insan haklarına yönelik ciddi bir tehdit olarak niteledi.

Brownback, “Özgür ve demokratik ülkeler, özgür fikir alışverişini yasaklamazlar. Buna dini inançlar ve görüşler de dahil. İsrail’in imzaladığı Evrensel İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 18. maddesi kendi inançlarınızı belirleme hakkı dahil olmak üzere din özgürlüğünü garanti ediyor.” ifadelerini kullandı.

“Hristiyanların inançlarını paylaşmalarından dolayı yargılanması fikri karşısında dehşete düştüm”

ABD’nin önde gelen Hristiyan kadın örgütlerinden Amerika için Endişelenen Kadınlar Başkanı Penny Nence ise şunları söyledi:

“ABD-İsrail ilişkisini derinden seven, alenen destekleyen ve güçlü bir şekilde savunan bir Evanjelik lider olarak, Hristiyanların inançlarını paylaşmalarından dolayı yargılanması fikri karşısında dehşete düştüm.”

Tasarının onaylanmaması çağrısı yapan Nence, “ABD’deki Hristiyanlar, Başbakan Netanyahu ve Meclis üyelerine, İsrail’deki kardeşlerimizin insan haklarını ihlal eden bu yasa tasarısını reddedecekleri konusunda güveniyorlar.” ifadelerini kullandı. (aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Sıla-i Rahim Bizi Biz Yapar

İslam, Müslüman bireyi en yakınındakilerden başlayarak çevresindeki insanlara karşı sorumlu tutmuştur. Akrabaların yakınlığına göre bu hak ve sorumluluklar maddi ve manevi olarak farklılık göstermektedir. Bu hakları gözetmek sıla-i rahim kavramı ile ifade edilmiştir.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş