Dünya

ABD’de İlkokula Silahlı Saldırı: 3’ü Çocuk 6 Kişi Yaşamını Yitirdi

ABD’nin Tennessee eyaletinde bulunan The Covenant adlı özel Hristiyan okulunda silahlı saldırı gerçekleşti. Saldırıda 3’ü çocuk 6 kişi hayatını kaybetti.
28 Mart 2023
ABD’nin Tennessee eyaletine bağlı Nashville şehrinde bulunan The Covenant adlı özel Hristiyan okuluna düzenlenen silahlı saldırıda 3’ü çocuk 6 kişi hayatını kaybetti. @aa

ABD’nin Tennessee eyaletine bağlı Nashville şehrinde bulunan The Covenant adlı özel Hristiyan okulunda silahlı saldırı gerçekleşti. Anaokulu ile 6. sınıf arasında yaklaşık 200 öğrencinin bulunduğu okula sabah saatlerinde giren saldırgan 3’ü çocuk 3’ü okul görevlisi 6 kişiyi öldürdü.

Metro Nashville Polis Departmanı, Twitter hesabından yaptığı ilk açıklamada, üzerinde 2 uzun namlulu silah ve bir tabanca bulunan saldırganın olay yerinde öldürüldüğünü bildirdi. Saldırganın kimliği açıklanmazken, silahlı saldırıyı neden yaptığı veya olayda başka yaralı olup olmadığı konusunda ise bilgi paylaşılmadı.

Saldırıyla ilgili incelemeler devam ediyor.

Dünya | 25 Mayıs 2022 ABD’deki Okul Saldırısında Can Kaybı 21’e Yükseldi 25 Mayıs 2022

Biden’dan “silahsızlanma” çağrısı

Beyaz Saray’da Kadın İşletmeleri Zirvesi’ne ev sahipliği yapan ABD Başkanı Joe Biden, burada yaptığı konuşmada, ilkokula düzenlenen ve 3’ü çocuk 6 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırıya değindi. Biden, “iğrenç” ve “bir ailenin en kötü kabusu” şeklinde tanımladığı saldırıyla ilgili incelemelerin devam ettiğini ve gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyledi.

Silahlı saldırıların önlenmesi için daha çok şey yapılması gerektiğini belirten Biden, saldırganın üzerinde 2 uzun namlulu silah ve bir tabanca bulunduğuna dikkati çekti. Başkan Biden, saldırı silahlarının yasaklanması ve silah satışında kapsamlı bir sabıka kaydı kontrolünün yapılmasını öngören kararnamesinin önemine değinerek, Kongre’ye silahlanma düzenlemeleriyle ilgili reform yapılmasını öngören yasanın geçirilmesi çağrısında bulundu.

ÜLKE GENELİNDE BAYRAKLAR YARIYA İNDİRİLECEK

Başkan Biden, ülke genelinde Beyaz Saray dahil tüm kamu binalarında, askeri garnizonlarda ve donanma gemilerinde bayrakların 31 Mart gün batımına kadar yarıya indirilmesi talimatını verdi. Buna göre, ABD’nin tüm büyükelçilikleri, elçilikleri ve konsolosluk ofisleri, askeri üsler ve donanma istasyonları dahil yurt dışındaki merkezlerinde de aynı tarihe kadar bayraklar yarıya indirilecek. (c,aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Sıla-i Rahim Bizi Biz Yapar

İslam, Müslüman bireyi en yakınındakilerden başlayarak çevresindeki insanlara karşı sorumlu tutmuştur. Akrabaların yakınlığına göre bu hak ve sorumluluklar maddi ve manevi olarak farklılık göstermektedir. Bu hakları gözetmek sıla-i rahim kavramı ile ifade edilmiştir.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş