Gündem

IGMG’den Seçimlere Katılım Çağrısı: “Seçimlere Katılım Bir Hak Ve Sorumluluktur”

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Başkanı Kemal Ergün “Bizler gerek Avrupa gerekse dünyanın neresinde olursa olsun demokrasi ile yönetilen tüm ülkelerde seçme hakkının kullanılmasına azami derecede önem veriyoruz.” diyerek bu bağlamda Türkiye’de 14 Mayıs tarihinde yapılacak seçimlere katılım çağrısı yaptı.
31 Mart 2023

Türkiye’de 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri için Türkiye dışında ve gümrük kapılarında oy verme işlemi 27 Nisan Perşembe başlayacak. Bu yerlerde oy kullanma işlemi 9 Mayıs 2023 Salı günü sona erecek. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının oy kullanabilmesi için yerleşim yeri adresinin yurt dışında kayıtlı olması gerekiyor. Seçmen listesinde ismi yer almayan veya adres beyanında bulunmamış kişiler bu beyanı 2 Nisan tarihine kadar gerçekleştirmesi gerekiyor.

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Başkanı Kemal Ergün de yaklaşan seçimlere dikkat çekerek seçimlere katılım çağrısında bulundu. “Demokrasileri güçlü kılan unsur seçme ve seçilme haklarının kullanılmasıdır.” diyen Ergün “Bizler gerek Avrupa gerekse dünyanın neresinde olursa olsun demokrasi ile yönetilen tüm ülkelerde seçme hakkının kullanılmasını demokrasinin güçlendirilmesi ve ülke barışının tesisi için elzem görüyoruz. Demokrasi ve barış kendiliğinden hasıl olan şeyler değildir, bu nedenle bunların aktif ve sürekli bir şekilde savunulması gerekiyor. Seçme hakkı bu bakımdan bir hak olduğu kadar aynı zamanda seçmenler için de bir sorumluluktur.” dedi. Seçimlerde her bir oyun önem arz ettiğini vurgulayan Ergün, “Yurt dışında yaşayan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da kendileri için gümrüklerde, konsolosluklarda ve temsilciliklerde hazırlanmış olan sandıklara giderek oyunu kullanmalıdır.” diyerek tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına seçimlere katılım çağrısında bulundu.

YURT DIŞINDA KONSOLOSLUKLARDA OY VERİLECEK

Yurt dışı oy sandıkları Türkiye’nin Başkonsolosluklarında kuruluyor. Sandıklar koşulları uygun olan konsolosluk binalarının avlularına kuruluyor. Her parti sandık kurulu için bir görevli gösterebiliyor. Bu arada, bazı konsoloslukların konsolosluk dışında yapacakları düzenlemelerle de sandıklar bu yerlerde kurulabilecek.

ADRES BEYANI İÇİN SON TARİH 2 NİSAN

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının oy kullanabilmesi için yerleşim yeri adresinin yurt dışında kayıtlı olması gerekiyor. Mevcut durumda seçmen listesinde ismi yer almayan veya adres beyanında bulunmamış kişiler bu beyanı 2 Nisan tarihine kadar gerçekleştirebilir. Adres beyanları şahsen olmak üzere, T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport ve adres beyan formu ile Türkiye Cumhuriyeti başkonsolosluklarında gerçekleştirilebiliyor.

Başkonsolosluklar 2 Nisan tarihine kadar hafta sonları da açık olarak hizmet sunacak. 2 Nisan’a kadar işlem yapıp seçmen kaydı hâlâ seçmen listesinde görünmeyenler 6 Nisan tarihine kadar Başkonsolosluklara itirazda bulunabilecekler. 2018 seçiminde kaydı yurtdışında olmuş olanlar, Türkiye’de resmî bir işlem yapmaları durumunda adresleri Türkiye’ye geçebilmektedir. Bu nedenle her seçmenin mutlaka seçmen kaydını kontrol etmesi gerekiyor.

Yurt dışı seçmen sorgulama işlemi: https://secmen.ysk.gov.tr/secmen-yurtdisi adresi üzerinden yapılmaktadır.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş