Sağlık

Ramazanda Kızartmadan Uzak Durun!

Ramazanda oruç tutanların yeme içme dengesinin değiştiğini belirten Özel Sağlık Hastanesi Diyetisyeni Çisil Güneş, ramazanda sağlıklı beslenmenin ipuçlarını paylaştı. Güneş, ramazan ayında özellikle kızartmadan uzak durulmasını tavsiye etti.
07 Nisan 2023
Ramazanda Sağlıklı Beslenmenin İpuçları @Shutterstock

Diyetisyen Çisil Güneş, ramazanda uzun süre açlık ve susuzluk yaşayan vücudun bu süreçten olumsuz etkilenmemesi için hamur işi, şarküteri ve kızartma gibi yiyeceklerden uzak durulmasını söyledi; sıvı tüketiminin önemine de dikkat çekti.

Sağlık | 29 Mart 2023 Ramazanda Sahura Önem Verilmeli 29 Mart 2023

İftar için önerilerini paylaşan Diyetisyen Çisil Güneş, “İftara, peynir, zeytin, çorba, salata gibi hafif seçeneklerle başlayıp; 10-15 dakika kadar bekledikten sonra az yağlı et, tavuk, balık veya kuru baklagil yemeği, sebze yemeği veya salata, yoğurt ile devam edilebilir. Ekmek tercihi olarak kan şekerini hızlı yükselten pirinç, beyaz ekmek, patates vb. yerine bulgur pilavı, tam tahıllı ekmek, tam tahıllı makarna vb. tercih edilmelidir. Beslenme düzenindeki değişikliklere bağlı olarak oluşabilecek kabızlığı da önlemek için sıvı tüketimine dikkat etmelisiniz. Yetişkin bir insanın ihtiyacı olan yaklaşık 2-2.5 litre su, iftar ile sahur arasında tüketilmelidir. Çay, kahve demir emilimini etkilediğinden yemeklerden yaklaşık 1 saat sonra tüketilmeli; aynı zamanda diüretik etkilerinden dolayı su tüketimi arttırılmalıdır.” diye konuştu.

SAHURA MUTLAKA KALKILMALI

Oruç tutarken mutlaka sahurun yapılması gerektiğini kaydeden Güneş, “Ramazan döneminde en sık yapılan hataların başında sahuru atlamak ve tek öğün beslenmek gelmektedir. Tek öğünle beslenmek; uzun süren açlık ile beraber düşen kan şekeri sonucunda yapılan öğünde hızlı, fazla ve basit karbonhidratlar içeren besinlerin yenilmesine neden olmaktadır. Ayrıca uzun süren açlık, metabolizma hızının yavaşlamasına sebep olmaktadır. Bütün bunlarla beraber oruç tutulan dönemde hareketsiz kalmak kilo almanıza sebep olacaktır. Bu yüzden sahur ihmal edilmemeli ve sahurda uzun süre tok kalmanızı sağlayacak protein ve liften zengin sağlıklı bir öğün yapılmalıdır.” dedi.

Sağlık | 1 Nisan 2021 Ramazan Ayında Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır? 1 Nisan 2021

“PROTEİNLİ VE LİFLİ GIDALAR TÜKETİN”

İftar ve sahurda uzak durulması gereken besinler hakkında da bilgi veren Çisil Güneş, şöyle devam etti: “İftarda ve sahurda; kızartma, kavurma, salam, sosis, sucuk gibi çok yağlı, çok baharatlı, tuzlu yiyeceklerden uzak durmalısınız. Bunlar daha fazla susamaya neden olacağı için oruç tutmanızı güçleştirecektir. Ramazan ayında, mideyi de rahatsız etmemek ve kalori alımını kontrol etmek için en doğru pişirme yöntemleri ızgara, fırınlama, haşlama ve buğulamadır. Sahurda çok yemek yerine, daha yavaş sindirilen, daha uzun süre tokluk hissi sağlayan proteinli ve lifli; yumurta, tam tahıllı ekmek, süt ürünleri, çiğ kuruyemişler, taze meyveler tercih edilebilir. Ramazanın simgelerinden birisi de ramazan pidesidir. Elbette pide yasak değil, ama miktarına dikkat ederek ve sıklığı ayarlanarak tüketilmeli. 1 avuç içi büyüklüğünde ramazan pidesi ( yaklaşık 25-30 gram ), 1 dilim ekmeğin kalorisine eşittir. Pidenizi evde tam tahıllı unlarla hazırlayarak lif oranını artırıp, daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. İftarda aşırı şerbetli, yağlı tatlılar yerine sütlaç, güllaç, muhallebi veya meyve tatlılarını da iftardan 1 saat sonra tercih edebilirsiniz. Ayrıca iftardan 1-2 saat sonra kısa mesafeli yürüyüşler yapmanız sindirime yardımcı olacaktır. Kilo vermeye çalışan bireylerin ise sahurdan 12 saat sonra, yani iftara 1-2 saat zaman kala tartılması en doğru sonucu verecektir.”

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş