Gençlik

Gençler Ramazanı Doya Doya Yaşıyor

Gençlerin her alanda yetişmesine ve gelişmesine öncülük eden IGMG Gençlik Teşkilatları, bölgelerdeki yoğun ramazan çalışmaları ile göz doldurdu.
11 Nisan 2023
KGT Hayırlı Gece'den bir kare @camiahber

1 GÜNDE 1 HATİM İLE TOPLAM 150 HATİM

Ramazan ayının manevi ikliminden gençlerin de istifade etmesini amaçlayan IGMG Kadınlar Gençlik Teşkilatı (KGT) bu ramazanda da birçok faaliyet sunuyor. Gençlerin, yüce kitabımız Kur’ân-ı Kerîm ile hem bağlarını güçlendirmeyi hem de toplu hâlde okunan mukabele geleneğini bir nevi devam ettirmeyi hedefleyen KGT, “1 Günde 1 Hatim” aksiyonuyla yüzlerce gencin birlikte hatim yapmasını sağlıyor.

Buna göre gençler ramazan öncesi verilen bir internet linki üzerinden kayıt oldular ve kendilerine verilen sayfayı meali ve tefsiri ile birlikte okuyorlar. Bu aksiyon vesilesiyle, dünyanın dört bir yanından katılan yüzlerce genç kadın, 1 günde 1 hatim indirerek, ramazan ayının sonuna kadar toplam 150 hatim okumuş olacak. Okunan hatimlerin duası ise Camia TV ekranlarından yapılacak.

GENÇLER “HAYIRLI GECE”LERDE BULUŞTU

Her ramazan ayında birlikte ibadet etmeyi, birlikte iftar yapmayı, buna binaen de kardeşlik duygularını pekiştirmeyi amaçlayan “Hayırlı Gece” programları da tüm bölgelerde düzenleniyor.

Hayırlı Gece buluşmaları için her yıl bir slogan belirleyen KGT, bu yıl Türkiye ve Suriye’de yaşanan deprem olayları neticesinde çıkartmamız gereken derslere vurgu yaparak, “Sabır-Tevekkül-Hikmet” üçgenini ele aldı. Hayırlı Gece programlarında, gençler camilerde bir araya geliyor ve her yıl belirlenen slogan çerçevesinde seminerler ve sunumlar dinleniyor, sohbetler ediliyor.

“CEMAAT RUHUNU DİRİ TUTMAYI AMAÇLIYORUZ”

IGMG KGT Başkanı Zehra Karataş, ramazan çalışmalarıyla ilgili Camia Haber’e konuştu. Karataş, “Her yıl olduğu gibi bu yıl ramazan ayında da tüm çalışmalarımız bölgelerimiz tarafından büyük bir ilgiyle düzenleniyor, takip ediliyor. Manevi iklim içerisinde olduğumuz bu günlerde KGT olarak Müslüman genç kadınlara yönelik birçok çalışma sunuyoruz. 1 Günde 1 Hatim çalışmasından, büyüklerimize ve öğrenci evlerinde kalan öğrencilere sefer tasları ile iftarlıklar ikram etmeye, mescid kamplarından yeni başlattığımız Podcast çalışmasına kadar geniş bir alanda faaliyet gösteriyoruz. Tüm çalışmalarımız Müslüman gençlere helal dairesi içerisinde hem öğrenecekleri hem de eğlenebilecekleri alanlar oluşturmak. Tüm bunların yanı sıra da birlik, beraberlik ve cemaat ruhunu diri tutmayı amaçlıyoruz. Zira yaşanan son deprem hadisesi birliğin ve beraberliğin önemini bize acı da olsa göstermiş oldu.” dedi.

GENÇ-İZ PODCASTI

Karataş, bu yıl ramazan ayında başlatılan “Genç-iz” adındaki Podcast çalışmasına gençlerin yoğun ilgi gösterdiğini kaydetti. Her ay belirlenen bir konu hakkında 7’den 70’e sohbetlerin dinlenebileceğini ifade eden Karataş, ramazan ayı boyunca dört farklı surenin tefsirinin ele alındığını belirtti. Karataş, gençlerin yoğun ilgisinden ötürü çalışmanın ramazan ayından sonra da devam edeceği bilgisini verdi.

Gençlik Teşkilatı Hayırlı Gece @camiahber

GENÇLER TERAVİHLERDE BULUŞUYOR

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Gençlik Teşkilatları da ramazan ayı boyunca Avrupa’nın dört bir yanında Hayırlı Gece programları düzenliyor. Müslüman gençlerin yoğun olarak katılım sağladığı programlar büyük ilgi görüyor. (c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş