Gündem

Almanya’da Şeker yüzde 70 Zamlandı: Gıda Enflasyonu Yüzde 25’e Dayandı

Almanya’da enflasyon oranları istatistiklere göre düşüş kaydederken, piyasadaki fiyat artışları daha da yüksek seyrediyor.
14 Nisan 2023

Almanya Federal istatistik Enstitüsü’nün verilerine göre Almanya’da enflasyon geçen Mart ayına göre yüzde yüzde 7,4 oranında arttı. Şubat ayı enflasyon oranı ise yüzde 8,7 oranında gerçekleşmişti.

Almanya’daki fiyat artışlarında en fazla artış gıda maddelerinde oldu. Örneğin şeker fiyatlarındaki artış yüzde 70 olarak gerçekleşirken, gıda ve sebze fiyatlarındaki artışı ise yüzde 22 civarında oldu.

Gramaj Enflasyonu da Var

Bu arada, Almanya’daki hazır gıda üreticileri, artan fiyatları tüketiciye yansıtırken, ürünün gramajlarında da indirime gitti. Örneğin, 175 gramlık bir ürün aynı ambalajla 150-155 grama düşürülüyor. Sonra 175 gramlık ürün fiyatıyla ya da ilave zam ile satılıyor.

Almanya’da makarna fiyatları da yüzde 2,7, pirinç fiyatları yüzde 23,5 oranda artış gösterdi. Et fiyatları da kasap veya marketlere göre değişse de yüzde 25 ila 70 oranında artış gösterdi.

Aynı şekilde süt ve peynir gibi süt ürünlerindeki artış da yüzde 20 ila yüzde 30 arasında gerçekleşti.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Hasan Damar Ağabeyimizi Hakka Uğurladık

İslam Toplumu Millî Görüş teşkilatlarının kurucu öncülerinden dün vefat eden Hasan Damar için Dormagen Meryem Ana Camiinde cenaze namazı kılındı. Hasan Damar Türkiye’de Eyüp Sultan Kabristanına defnedilecek.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş