Toplum

STK Temsilcilerini Bir Araya Getiren IGMG İftarında Dayanışma Vurgusu

IGMG'nin İftar davetine çok sayıda STK temsilcisi katıldı. IGMG Genel Başkanı Ergün, özellikle IGMG'nin gösterdiği toplumsal dayanışmaya vurgu yaparken, IGMG Genel Sekreteri Mete de, Ramazan ayının en merkezî yönünün dayanışma üzerine kurulu olduğunu söyledi.
14 Nisan 2023

Almanya’nın Köln kentindeki İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Genel Merkezi’nde düzenlenen iftara Avrupa’daki Türk sivil toplum kuruluşu başkan ve temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan iftarda İslam Toplumu Milli Görüş Genel Başkanı Kemal Ergün, yaptığı konuşmada, Türkiye’de yaşanan deprem felaketine değindi.

IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün, söz konusu yıkımı tüm kalpleriyle yaşadıklarını belirtirken, “6 Şubat’da Türkiyemizde Suriye’nin kuzeyinde meydana gelen asrın değil belki bin yılın en büyük felaketi olan depremde vefat etmiş kardeşlerimize Allah’dan rahmet diliyoruz. Deprem bölgesinde yapılan yardımlara da değinen Ergün, “Biz İslam Toplumu Millî Görüş teşkilatları olarak Hasene Uluslararası yardım derneği olarak depremin hemen ertesi günü orada olduk lojistik merkezleri kurduk. ” dedi.

“Dünyanın birçok yerinde korku hâkim”

Dünyanın birçok yerinde korkunun hâkim olduğunu ve can, mal, nesil emniyetinin çoğu yerde olmadığını belirten Ergün, “Ukrayna’da, Irak’da, Suriye’de, Yemen’de savaş olduğuna dikkat çekti. Doğu Türkistan ve Myanmar’da soykırım olduğunu hatırlatan Ergün, Müslümanların ilk kıblegâhı olan tüm semavi dinler tarafından kutsal kabul edilen Kudüste’de ibadete saygısızlık olduğunu belirtti.

“Dayanışmanın bizler için bir de global yönü var”

IGMG Genel Sekreteri Ali Mete de yaptığı konuşmada, katılımcıların Ramazanını tebrik ederken, “Bugün ramazan-ı şerifin bereketli atmosferini birlikte yaşamak için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Ramazan ayının en dikkat çekici yanlarından birisi, bu refleksiyonu toplumdan uzak bir şekilde değil, tam tersine topluluk içerisinde, hep birlikte gerçekleştirmektir.” diye kaydetti.

Ramazan-ı şerifin bu sosyal yönünün kendileri için merkezî olan bir ilke ile yani “dayanışma” ile doğrudan ilintili olduğunu kaydeden Mete, “Dayanışmanın bizler için bir de global yönü var. Bu dayanışma ruhu bize Myanmar’a, Doğu Türkistan’a, Bosna’ya, Filistin’e, Afrika’ya kadar eşlik ediyor. Afrika’da kuraklıktan perişan olmuş bir köye su kuyusu açarken de Doğu Türkistan’daki zulüm hakkında Avrupa Parlamentosunda bir oturum düzenlerken de aynı dayanışma ruhuna sarılıyoruz. Yine aynı dayanışma ruhu, Türkiye ve Suriye’deki depremin ardından afet bölgesinde depremzedelere yardım etmek için anında yola çıkmamıza yol açıyor.” diye ekledi.

Bütün bu problemlerin üstesinden gelmek için sadece bir çözüm var: Dayanışma!

Dayanışmanın iyileştirdiğine, birleştirdiğine ve değiştirdiğine inandıklarını belirten Ali Mete, “Müslüman cemaatler olarak bizim dayanışmayı algılayış şeklimiz budur. Dayanışma anlayışımızı pekiştirmemiz ve buna dört elle sarılmamız gerektiği açık. Bu bağlamda atılması gereken daha çok adım var. Örneğin sığınma talep eden insanlar Avrupa kapılarından geri çevriliyor. Ukrayna’da veya Filistin’de sivil halk bombalanıyor. Bugün hâlâ tren yolculuklarında, market kasalarında Müslüman karşıtı ırkçılıkla karşılaşıyoruz. Bütün bu problemlerin üstesinden gelmek için sadece bir çözüm var: Dayanışma! Dayanışma! Dayanışma!” diye konuştu.

İftar programında ayrıca misafirler hitap eden T. C. Köln Başkonsolosu Turhan Kaya Avrupa’da yaşayan Türkiyelilerin deprem dolayısıyla ortaya koydukları dayanışmayı tebrik etti.

İftar programında davetliler arasında ayrıca, Turhan Kaya (T. C. Köln Başkonsolosu) ve Ayşegül Gökçen Karaarslan (Düsseldorf Başkonsolosu), IGMG eski Genel Başkanları Yavuz Çelik Karahan, Dr. Yusuf Işık, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, Katolik Kilisesinden Alman Piskoposlar Konferansı Göç Komisyonu İcra Direktörü Dr. Alexander Kalbarczyk, Protestan Kilisesinden Dinlerarası Diyalog Sorumlusu Dr .Andreas Herrmann, İslam Kültür Merkezleri Birliği (VİKZ) Genel Başkanı Ali Yılmaz, IGMG Bölge Başkanları,  Dolkun İsa (Dünya Uygur Kurultayı Başkanı), Mehmet Üstün (Belçika Exekutiv Başkanı), doktor, akademisyen, iş insanı yer aldı.

İftar programında her iki İki kilise temsilcisi de birer selamlama konuşması yaparak Katolik ve Protestan kiliselerinin selamını iletti. (C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş