Toplum

Almanya’nın Hanau Kentindeki Sokak İftarına Binlerce Kişi Katıldı

Almanya’nın Hanau kentinde şehir Pazar meydanında düzenlenen iki günlük iftar programına 3 bin kişi katıldı.
17 Nisan 2023

Hanau İslam Cemiyetinin kentin pazar meydanına kurulan alanda düzenlediği iftar programına 3 bin kişi katıldı. 2 gün süren iftar programına, Hanau Belediye Meclis Başkanı Beate Funck ile birlikte çok sayıda yerel siyasetçi ve kilise temsilcileri de katıldı.

Hafızlık öğrencilerinin okudu Kur’an-ı Kerim ile başlayan programda, İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Hessen Bölge Başkanı Bilal Kaçmaz ile IGMG Genel Merkez Hatibi Muhammed Turhan da birer selamlama konuşması yaptı.

Ramazan Paylaşma ve Dayanışma Ayıdır

Hanau İslam Cemiyeti’ni temsilen İbrahim Ayan  ve Hakkı Taşçı’nın misafirleri selamladığı iftar programında konuşan İmam Macit Bozkurt, Ramazan ayının Müslümanlar açısından önemine dikkat çektiği konuşmasında “Ramazan, dinî bir ibadet olan orucun tutulduğu bir ay olmasının yanı sıra, paylaşma ve yardımlaşma ayıdır. Dolayısıyla toplumsal bir anlam da taşır. Bu ayda insanlar arasındaki kardeşlik bağlarını güçlendirmek ve sürdürmek hepimizin görevidir.” İfadelerini kullandı.

Camide İslam din dersleri okuyan öğrencilerin ilahi ve ezgilerin okunduğu iftar programında Hanau Belediye Meclisi Başkanı Beate Funk da iftara katılanları selamladı ve bu programı düzenleyen Hanau İslam Cemiyeti’ni tebrik etti.

Depremzedeler İçin Kermes Kuruldu

İftar programında Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler yararına kermes kuruldu.

Bu arada, Hanau’da 19 Şubat 2020 tarihinde ırkçılar tarafından öldürülen göçmenler de anıldı. Saldırıda hayatını kaybedenler için dua edildi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Hasan Damar Ağabeyimizi Hakka Uğurladık

İslam Toplumu Millî Görüş teşkilatlarının kurucu öncülerinden dün vefat eden Hasan Damar için Dormagen Meryem Ana Camiinde cenaze namazı kılındı. Hasan Damar Türkiye’de Eyüp Sultan Kabristanına defnedilecek.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş