Dünya

Fransız Genç, Yürüyerek 10 Ayda Mescid-i Aksa’ya Ulaştı

26 yaşındaki Fransız genç Dauxois, 10 ayda 10 ülke geçerek Ramazan ayının son günlerinde Mescid-i Aksa'ya ulaştı.
18 Nisan 2023
Fransız Müslüman Neil Dauxois, 10 ayda 3 bin 900 kilometre yolu katederek Mescid-i Aksa'ya gelmesinin ardından Filistinliler tarafından sevgi seliyle karşılandı. ( Ameer Abed Rabbo - Anadolu Ajansı )

Fransız Müslüman Neil Dauxois, 10 ayda 3 bin 900 kilometre yolu katederek Mescid-i Aksa’ya gelmesinin ardından burada Filistinliler tarafından sevgi seliyle karşılandı.  Fransa’dan yola çıkan ve aralarında 10 ülkeden geçen Dauxois, Ramazan ayının son günlerinde Mescid-i Aksa’ya ulaştı. Dauxois, Mescid-i Aksa yolunda, İtalya, Slovenya, Hırvatistan, Bosna Hersek, Karadağ, Arnavutluk, Yunanistan, Kıbrıs, Ürdün’den yürüyerek Kudüs’e ulaştı.

“YOLLARI İNSANLAR SAYESİNDE AŞTIM”

Dauxois, yolculuğu sırasında insanların sıcakkanlı olmadığı coğrafyalarda daha çok zorlandığını vurgulayarak, misafirperverliğin önemine dikkati çekti. Dauxois, şöyle devam etti: “Çok nazik insanlarla tanıştım. Onlar olmasa bunu yapamazdım. Başaramazdım. İnsanlar bana gülümsüyordu, küçük bir yardımda bulunuyordu. Bu bana yeniden cesaret veriyordu. Türkiye’deyken mesela insanlar bana misafirperverlik gösteriyordu. Yardım eden insanlar olmasa vazgeçerdim.”

FİLİSTİNLİLERİN YOĞUN İLGİSİYLE KARŞILAŞTI

Dauxois, Kudüs’e ulaştığı haberinin sosyal medya platformlarında yayılmasının ardından Mescid-i Aksa‘da Filistinlilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Her yaştan Filistinli Dauxois’e sevgi gösterisinde bulunuyor; Fransız Müslümanla fotoğraf çektirmek istiyor. Kudüs’e geldiğinde çok şaşırdığını belirten Dauxois, “Çünkü insanlar bana sarılıp öpüyordu. Beni samimi misafirperverlikle karşıladılar. Burada olmaktan çok mutluyum. Duygularımı açıklayamam.” ifadelerini kullandı. Filistinlilerin kendisini sürekli evlerine davet ettiğini veya yolda durdurup fotoğraf çektirmek istediğini anlatan Fransız genç, bu nedenle Kudüs’e geldiği 3 günden beri dinlenemediğini anlattı.

Fransız genç Filistinlilere hitaben de “Sizler güzel bir halksınız, öyle kalın. Kalplerinizde çok büyük bir direnç var. Başınızı dik tutun. İnşallah bu durum düzelecek. Onların acılarını paylaşıyorum. Ben ve dünyadaki tüm Müslümanlar onları destekliyor. Umutlarını kaybetmesinler.” ifadelerini kullandı. (aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş