Gündem

Almanya’da Lise Bitirme Sınavlarının Bayram Gününe Ertelenmesine Müslümanlardan Tepki

Almanya’nın Kuzey Rehn Vesfalya eyaletinde internet problemi dolayısıyla sınav soruları okullara iletilemedi. Eğitim Bakanlığı sınavları Ramazan Bayramı gününe erteledi. KRM Sözcüsü Murat Gümüş karara tepki gösterdi.
19 Nisan 2023
@shutterstock

Almanya’nın hem nüfus hem de göçmen nüfusu bakımından en kalabalık eyaleti olan Kuzey Ren Vestfalya’da (KRV) 19 Nisan 2023 Çarşamba günü yapılması planlanan lise bitirme sınavlarının 2 gün ertelenerek Ramazan Bayramı gününe getirilmesi, Müslümanların tepkisine yol açtı.

Almanya Müslümanlar Koordinasyon Konseyi Sözcüsü Murat Gümüş, sınav sorularının internet arızası sebebiyle indirilememesi üzerine sınavların bir Ramazan Bayramı gününe getirilmesini can sıkıcı ve rahatsız edici olarak değerlendirdi.

Müslüman Öğenciler Bayramda Sınava Girecek

KRM Sözcüsü Gümüş yaptığı yazılı açıklamada eyaletteki lise bitirme sınavlarının ilk gününün son dakikada ertelendiğini belirtti. Gümüş bu ertelemenin Ramazan Bayramı gününe yapılmış olmasına Müslüman cemaatlerin tepkili olduğunu, böylece Müslüman öğrencilerin bu ertelemeden derinden etkileneceğini de bildirdi.

Bakanlık Bayram Tarihini Biliyordu

Gümüş ayrıca, bakanlık yöneticilerinin Ramazan Bayramının 21 Nisan’da olduğunu bilmesine rağmen böyle bir ertelemeye gitmelerini de eleştirdi. “NRW eyalet hükümetine, sınav tarihinin Ramazan Bayramı’na getirilmesini yeniden gözden geçirme çağrısı yapıyoruz.” açıklamasında bulunan Gümüş prensip olarak, tüm federal eyaletlerin bu tür önemli sınavların tarihlerini belirlerken Almanya’daki dinî çeşitliliği daha fazla dikkate almaları gerektiğine de işaret etti.

Gümüş, Ramazan Bayramı’nda sınav yapılması kararı karşısında aynı sınavların Noel ya da Paskalya tatillerine getirilmesinin düşünülemeyeceğini de belirtti.

Hatanın Bedelini En Çok Müslüman Öğrenciler Ödeyecek

Bu arada, Eyalet Sosyal Demokrat Parti (SPD) Milletvekili Dilek Engin Eğitim Bakanı Dorothee Feller’i “Bu hatanın bedelini, Cuma günü Şeker Bayramı’nı kutlayan başta Müslüman öğrenciler olmak üzere öğretmenlerle lise sınavlarına girecek öğrenciler ödemek zorunda kaldı.” şeklinde tepki gösterdi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Hasan Damar Ağabeyimizi Hakka Uğurladık

İslam Toplumu Millî Görüş teşkilatlarının kurucu öncülerinden dün vefat eden Hasan Damar için Dormagen Meryem Ana Camiinde cenaze namazı kılındı. Hasan Damar Türkiye’de Eyüp Sultan Kabristanına defnedilecek.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş