Gündem

Dünya Sağlık Örgütü, Sudan’da Çıkan Çatışmalarda 270 Kişinin Öldüğünü Açıkladı

Dünya Sağlık Örgütü, Sudan’da devlet ile paramiliter güç Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında birkaç aydır süren anlaşmazlık yüzünden çıkan çatışmalarda ölü sayısının 270'e çıktığını söyledi.
19 Nisan 2023
(Anadolu Ajansı )

Sudan’ın başkenti Hartum’da ve çeşitli şehirlerde, 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile paramiliter HDK arasında başlayan silahlı çatışmalar sürüyor. Ordu ile HDK arasında “HDK’nin tamamen orduya katılmasını” öngören askeri güvenlik reformu konusunda son birkaç aydır yaşanan anlaşmazlık, sıcak çatışmaya döndü.

Ordu Sözcüsü Nebil Abdullah, devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, “Uluslararası toplum 24 saatlik ateşkes önerisi sundu ve Silahlı Kuvvetler bu öneriyi hemen kabul etti. İsyancı milisler ateşkese uymadı ve vatandaşları taciz etmeye devam etti.” dedi.  Abdullah, sözlerini şöyle sürdürdü:”İsyancıların vatandaşları taciz ederek yağmalama ve hırsızlık yapması, ateşkesin uygulanmasını imkansız hale getirdi. Vatandaşlarımızın bunlara maruz kalmasını görüp müdahale etmememiz ve sessiz kalmamız mümkün değildi. İsyancıların medyası, bizim ateşkese uymadığımızı savunuyor. Biz ateşkesi reddetmedik ama onların ateşkesin gereksinimlerini yerine getirmelerini şart koştuk, bu da olmadı. Ülkedeki güvenliği sağlamaya devam edeceğiz.”

İSYANCI MİLİSLER ATEŞKESE UYMADI

Sudan Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, dün CNN’e yaptığı açıklamada, uluslararası toplumdan gelen çağrılara yanıt olarak yerel saatle 18.00’den itibaren 24 saat ateşkese uyacaklarını belirtmişti. HDK komutanı Muhammed Hamdan Dagalu da ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın 24 saatlik ateşkes önerisini kabul ettiklerini açıklamıştı.

1800’DEN FAZLA YARALI VAR

Sudan Merkezi Doktorlar Komitesi, ülkede ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasındaki çatışmalar nedeniyle başkent ve çatışma bölgelerine yakın eyaletlerdeki 59 hastaneden 39’unun hizmet dışı kaldığını bildirdi.  Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Sudan’da devam eden çatışmalar nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 270’e yükseldiğini bildirmişti. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Sudan Özel Temsilcisi Volker Perthes, 1800’den fazla sivil ve askerin de yaralandığını duyurmuştu. (aa,c)

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Hasan Damar Ağabeyimizi Hakka Uğurladık

İslam Toplumu Millî Görüş teşkilatlarının kurucu öncülerinden dün vefat eden Hasan Damar için Dormagen Meryem Ana Camiinde cenaze namazı kılındı. Hasan Damar Türkiye’de Eyüp Sultan Kabristanına defnedilecek.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş